Żelazowa Wola – miejsce narodzin Fryderyka Chopina

Jest na Mazowszu miejsce absolutnie magiczne. Piękny, mały dworek otoczony parkiem, pięknie położony nad rzeką Utratą. Właściwie powinno być to miejsce obowiązkowe dla każdego turysty odwiedzającego Warszawę. Tak, jak nie przymierzając prawie każdy turysta będąc w Krakowie odwiedza Wieliczkę. Tym magicznym miejsce na Mazowszu jest Żelazowa Wola – miejsce narodzin Fryderyka Chopina.

Żelazowa Wola – jak tam dojechać z naszych apartamentów na wynajem?

Nasze apartamenty znajdują się w centrum Warszawy, ale w dzisiejszych czasach nie jest to przecież żadna przeszkoda! Z ulicy Franciszkańskiej na Nowym Mieście do Żelazowej Woli jest równo 50 km. Można skorzystać chociażby z oferty samochodów na wynajem firmy Panek i po prostu podjechać na miejsce samochodem. Tam chyba będzie najwygodniej i najszybciej. A przy okazji najtaniej.

Na samo zwiedzanie warto zarezerwować sobie 2-3 godziny. W drodze powrotnej mocno rekomenduję zajechanie i odwiedzenie kościoła w Brochowie. W kościele tym Fryderyk Chopin przyjmował chrzest. Sam zaś kościół urzeka architekturą, jest to bowiem…. mały zamek. Po zniszczeniach podczas pierwszego Potopu Szwedzkiego kościół został odbudowany w taki sposób, by móc w razie potrzeby pełnić funkcje obronne. Jeśli mogę jeszcze coś podpowiedzieć – warto zatrzymać się na chwilę i pospacerować po Kampinoskim Parku Narodowym – spotkanie pasących się łosi nie jest żadną rzadkością, a można spotkać jeszcze sarny, jelenie, wilki… No, tych ostatnich oczywiście nie spotkałem, wilka w lesie nie jest łatwo spotkać, ale fakt pozostaje faktem, że w Kampinosie występują.

Park w Żelazowej Woli

Aby móc obejrzeć dworek – miejsce narodzin Fryderyka Chopina (nie jest to do końca prawda, ale o tym dalej) należy wykupić bilet wstępu. Park i zwiedzanie dworku kosztuje 23 zł, samo zwiedzanie parku – 7 zł. Mnie osobiście sam dworek nie zachwycił, byłem tam raz i wystarczy. Za to po parku można spacerować bez końca, jest po prostu urzekający. Wczoraj odkryłem na przykład dwukolorowy bez – nie mogłem się oprzeć, by nie zrobić zdjęcia.

Żelazowa Wola jest dla mnie miejscem wytchnienia i nabrania energii na dalsze zmaganie się z życiem. Praca polegająca na wynajmie apartamentów jest ciekawa i daje możliwość poznania ciekawych ludzi, jest też niestety bardzo nużąca. Tym bardziej takie chwile wytchnienia są potrzebne.

Park w Żelazowej Woli położony jest nad rzeczką Utratą. Na terenie parku znajdują się dwa mostki. Sam park – oprócz wspaniałej przyrody – zachwyca także pięknie rozmieszczonymi elementami małej architektury. Możemy też zobaczyć kilka pomników naszego wielkiego kompozytora.

Dworek Żelazowa Wola

Sam dworek jest przepiękny. Czy warto zajrzeć do środka? Moim zdaniem – nie warto :). Park jest znacznie bardziej urzekający. Warto wiedzieć, że budynek, który zwiedzamy, nie ma z Fryderykiem wiele wspólnego. Rodzice naszego kompozytora nie byli zbyt bogaci i mieszkali w oficynie dworu Skarbków. Dwór ten spłonął na początku XIX wieku. Ostały się co prawda oficyny, ale te w czasach Chopina też wyglądały zupełnie inaczej. Dość wspomnieć, że w domu małego Fryderyka było po prostu klepisko.

Ale z drugiej strony – jakie to ma znaczenie? Z całą pewnością jest to miejsce, gdzie nasz kompozytor dorastał. Tu, w cieniu drzew owocowych, dawał pierwsze koncerty. Śpiewy okolicznych chłopów stały się kanwą jego twórczości. Już same te fakty są wystarczające, by w miejscu pomyśleć o Fryderyku Chopinie i o tym, co dla nas zostawił. Tu dygresja: będąc w wieku dojrzałym przestawiłem się prawie wyłącznie na słuchanie muzyki poważnej. Nie jestem specjalnym znawcą, lubię Liszta, Schuberta, Czajkowskiego, oczywiście Chopina… I to właśnie Chopin jest mi najbliższy, najbardziej swojski. Naprawdę słyszę w jego muzyce i topole gdzieś na miedzy, i łany zbóż, i polskie chaty…

Żelazowa Wola – koncerty w dworku

W każdą niedzielę park i dworek w Żelazowej Woli rozbrzmiewają muzyką. O godzinie 12-tej i 15-tej możemy posłuchać Chopina na żywo. Wygląda to tak, że pianista koncertuje w dworku (tam jest fortepian). Są pootwierane okna, ludzie siedzą na ławeczkach na zewnątrz. Chopin połączony ze śpiewem ptaków to po prostu czysta magia.

Gorąco polecam wyjazd do Żelazowej Woli. Z Warszawy to naprawdę nie jest daleko. Zaś z perspektywy dworku Chopina i na Warszawę można popatrzeć nieco inaczej…

Spodobał Ci się ten wpis? Zapraszamy do przeczytania innych o historii i atrakcjach Warszawy. Kliknij tutaj!

Żelazowa Wola – dworek Fryderyka Chopina

Żelazowa Wola – pomnik Fryderyka Chopina

Żelazowa Wola – dwukolorowy bez

 

Pozostaw komentarz