Czy Warszawa jest piękna?

Naprawdę lubię Warszawę. Wiem, że wiele osób w Polsce jej nie lubi. Często powtarzają się opinie, że to sam beton, że same bloki, że nieprzyjazna, z Warszawiacy to już w ogóle koniec!… Jak jest zatem naprawdę? Czy Warszawa jest piękna? Jaka tak naprawdę jest Warszawa? Zapraszam do lektury!

Warszawa jest okaleczona

Przede wszystkim Warszawa jest potwornie okaleczona. Powstanie Warszawskie zmieniło to miasto już na zawsze. Z pewnością przerwana została ciągłość miasta. Podczas, gdy inne miasta rozwijały się przez stulecia w sposób liniowy, Warszawa została unicestwiona, a następnie powstała jak Feniks z popiołów. Gdzie to widać? Wystarczy popatrzeć na Plac Defilad i okolice Pałacu Kultury i Nauki, a następnie spróbować sobie wyobrazić,  że były tam całe kwartały XIX-wiecznych kamienic. Dalej, proszę się przejść na Plac Piłsudskiego. Po drodze proszę zerknąć na plac Grzybowski, zabudowany w najbardziej chyba niejednorodny sposób, jaki sobie można wyobrazić. Następnie proszę sobie pospacerować Marszałkowską i uzmysłowić sobie, że przed wojną było o dobre kilka metrów węższa… Wystarczy? Tym niemniej Warszawa jest piękna. Zapewne nie jest to piękno oczywiste, takie na pierwszy rzut oka. Ale mi – wystarczy 🙂

Warszawa jest zmieniona i pachnie modernizmem

Kolejne ciekawe doświadczenie, jakie przytrafiło się Warszawie, to sam proces odbudowy. Otóż w zamyśle architektów Warszawa po odbudowie miała być miastem piękniejszym i lepszym. Stąd poszerzenie ulicy Marszałkowskiej. Dalej, stąd całe mnóstwo modernistycznej architektury i cała wielka dzielnica gmachów rządowych i publicznych. Wynikało to z faktu, że przedwojenna Warszawa miała nieustający problem z gmachami użyteczności publicznej. Wynikało to z faktu, że dla władz rosyjskich Warszawa była zwykłym średniej wielkości miastem bez żadnych cech metropolitalnych. W ciągu 20 lat ciężko to zmienić.

Idźmy dalej. W pierwszych latach powojennych wyburzono kilkadziesiąt secesyjnych kamienic. Architekci tamtych czasów manieryzmu secesji po prostu nie znosili, dzisiaj pewnie zachowaliby się inaczej. Warszawa powojenna jest więc zupełnie różna od tej przedwojennej. Co ciekawe, po 70 latach od pierwszej fali odbudowy modernistyczne budynki zdążyły się godnie zestarzeć i dzisiaj potrafią nawet zachwycić! Proponuję Ci spacer na tyły kina Muranów – znajduje się tam półokrągła kamienica, którą żywcem można przenieść do Paryża i pasowałaby jak ulał. Czy zatem Warszawa jest piękna? Ależ tak!

Warszawa jest różnorodna

Właściwie malkontenci nazywają to – chaotyczna, ja wolę słowo różnorodność. Stare obok nowego. Obok obskurnych kamienic Pragi SOHO Factory pachnące najlepszą architekturą XXI wieku. Czasem po wejściu w jakąś bramę wchodzi się do zupełnie innego świata. Przykłady tego typu można mnożyć bez końca. Z pewnością Warszawa w jakimś sensie przypomina Nowy Jork. Nigdy nie śpi i się nie nudzi. Ciągle się zmienia. Ciągle jest w ruchu. Dla mnie jest to fajne!

Jednocześnie Warszawa umiała zadbać o swoje najcenniejsze pamiątki. Przecież cały obszar Starego Miasta oraz Krakowskiego Przedmieścia został odbudowany (złośliwi mówią – stworzono imitację) z zachowaniem największej staranności. Rejon Cmentarzy Powązkowskich zachwyca do dziś i właściwie każdy cmentarz zasługuje na oddzielny wpis. Aby zobaczyć starą Warszawę, warto się wybrać na Pragę.

I nawet nie wspominam tutaj o pięknym Placu Inwalidów, Śniadaniach Żoliborskich, Bulwarach Wiślanych, spacerze po starym Żoliborzu, Wilanowie, Łazienkach Królewskich…

Czy Warszawa jest piękna?

Czy Warszawa jest piękna? Zapewne każdy będzie musiał sobie sam na to pytanie odpowiedzieć. Na pewno opinie będą różne. Z pewnością ja Warszawę lubię bardzo. Być może część niechęci do Warszawy bierze się po prostu z jej nieznajomości? Z onieśmielenia wielkim miastem? Albo z niechęci do Warszawiaków? Wydaje mi się, że warto Warszawę poznać nieco lepiej. Warto po niej pospacerować. Ale, żeby poczuć Warszawę, trzeba w niej pomieszkać minimum pięć dni. To jest ten minimalny okres, jaki należy spędzić w Warszawie.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, może zainteresuje Cię też ten o halach targowych? Kliknij tutaj.

Jeśli natomiast chciałbyś zatrzymać się w Warszawie, zapraszam do naszych apartamentów na wynajem! Oczywiście na naszej stronie www gwarantuję najlepsze ceny. Kliknij tutaj.

 

Czy Warszawa jest piękna?

Pozostaw komentarz