Rynek Nowego Miasta w Warszawie

Lokalizacja zarówno Chopin Apartment jak i Studio Chopin oraz Studio Warszawa to właściwie rynek Nowego Miast w Warszawie. Nie ukrywam, że dla mnie jest to najprzyjemniejsza cześć starej Warszawy. Z pewnością nie ma tu zgiełku charakterystycznego dla Starego Miasta. restauracje są więcej niż dobre. Można tu naprawdę odpocząć. Czy wiedzą Państwo, dlaczego rynek Nowego Miasta w Warszawie ma taki nieregularny kształt? Która kamienica jest tą jedyną oryginalną (zawalił się dach i stropy, ale mury ocalały? Dalej, gdzie znajduje się najstarszy balkon w Warszawie? Nie? W takim razie zapraszam do lektury!

Rynek Nowego Miasta w Warszawie

Warto wiedzieć, że Nowe Miasta jeszcze na początku XIX wieku miało własny ratusz i własnych rajców, zaś formalnie zostało włączone do Warszawy dopiero w 1791 roku. Jak to było? Warszawa była otoczona bardzo ciasno murami. Co za tym idzie, bardzo szybko zaczęło brakować miejsca. Dodatkowo, w XVI wieku wprowadzono prawo zabraniające Żydom osiedlania się w mieście. Bardzo szybko, bo już w XV wieku, Nowe Miasto (lub Nowa Warszawa, jak ją wtedy nazywano), otrzymała lokację miejską. Aż do XVIII wieku zabudowa była raczej drewniana.

Przejdźmy się teraz po rynku. Dlaczego ma on tak nieregularny kształt? Właściwie odpowiedź jest dość prosta – plac ten nigdy nie był wytyczony. Powstał w sposób naturalny jako pierwsze targowisko zaraz za murami miasta. Fakt faktem, przed II Wojną Światową plan ten miał ciut inny kształt, ale różnice są bardzo nieznaczne. Jeszcze w XVIII wieku na środku placu stał oczywiście ratusz. Rozebrano go na początku XIX wieku. Nowe Miasto i Warszawa stanowiły już wtedy jeden byt miejski, połączenie dokonało się 1791 roku.

Perspektywę placu od strony Wisły tworzy kościół i klasztor sióstr Klarysek. Sprowadziła je do Polski i do Warszawy Marysieńka, żona Jana III Sobieskiego. Nota bene miała zresztą potem z siostrzyczkami istne urwanie głowy, przeora umiała być asertywna! No, ale to temat na zupełnie inną historię. Stojąc przodek do kościoła po lewej ręce będziemy mieli bordową kamienicę. To jest właśnie jedyna zachowana kamienica po Powstaniu Warszawskim. Dzisiaj niczym się nie wyróżnia, zachowało się jednak wspaniałe zdjęcie z lat 40-tych przedstawiające bawiące się dzieci na gruzach Nowego Miasta. Kamienica owa jest świetnie widoczna!

Kilka ciekawostek

Na rynku Nowego Miasta bywam praktycznie codziennie. Warto zobaczyć balkon przy ulicy Zakroczymskiej 6 (zaraz na Instytutem Muzycznym, po prawej stronie, przed Pałacem Sapiehów). To najstarszy balkon w Warszawie. Nieopodal, przy ulicy Kościelnej, znajduje się najstarszy, gotycki, kościół w Warszawie. Z pewnością zaciekawi Państwa fakt, że na początku był on częścią parafii czerwińskiej. Czerwińsk był wtedy po prostu dużo ważniejszym ośrodkiem miejskim, niż Warszawa.

Warto zatrzymać się w restauracjach na rynku Nowego Miasta w Warszawie. Osobiście najbardziej lubię restaurację Freta 33, ale Freta 33 czy Enoteka także z pewnością znajdą swoich zwolenników! Zapraszam zatem niezmiennie do swoich apartamentów na Nowym Mieście – w nocy jest tu cisza i spokój, można bez problemu dojechać (i zaparkować!) samochodem, zaś do Starego Miasta są dosłownie dwa kroki.

Zainteresował Cię ten wpis? Chciałbyś zarezerwować apartament w centrum Warszawy? A może najpierw przejrzysz nasze opinie? Zapraszamy tutaj.

Z kolei, jeśli szukasz dodatkowych informacji o Warszawie, zawsze warto zajrzeć na WarszaWikię – tam jest dosłownie wszystko! Kliknij tutaj.

Rynek Nowego Miasta

Rynek Nowego Miasta | YesApartments.pl

Rynek Nowego Miasta w Warszawie

Rynek Nowego Miasta | urokliwe podwórka

Pozostaw komentarz