Rodzice Chopina na Powązkach

Z całą pewnością Cmentarz Powązkowski to miejsce magiczne. Przepojone zapachem starej Warszawy. Cmentarz został założony pod koniec XVIII wieku. Leżą tu: Wioletta Willas, Gustaw Holoubek, Adam Asnyk, Władysław Reymont i… tak, tak, rodzice Chopina na Powązkach też leżą.

Rodzice Chopina na Powązkach – jak tam trafić?

Właściwie trafić jest tam bardzo łatwo. Rodzice Chopina na Powązkach leżą zaraz za kościołem pw. Św. Karola Boromeusza. Jest to jedyny kościół na Powązkach, odbywają się tam ceremonie pogrzebowe. Grób rodziców Chopina jest na tyłach kościoła, przy alejce, obok leży Stanisław Moniuszko.

Nareszcie udało mi się pospacerować po Cmentarzu Powązkowskim. Bywam tam w sumie dość często z powodów rodzinnych, tym razem postanowiłem pospacerować i przy okazji koniecznie odwiedzić grób rodziców Chopina. Dla wielu ludzi, zwłaszcza z Zachodniej Europy, Chopin był Francuzem. Przecież nazwisko jest francuskie, pochowany jest we Francji… Tymczasem, jeśli pomyślimy, że owszem, Chopin pochowany jest we Francji, ale jego serce – w Warszawie, jego rodzice – w Warszawie – sprawa nabiera zupełnie innego kontekstu. Dosłownie tuż obok leżą zbigniew Herbert i Gustawa Houlubka – towarzystwo jest więc wyborne.

Na pewno warto też pospacerować wokół katakumb, gdzie leżą inni słynni Polacy – jest to arcyciekawa podróż przez naszą skomplikowaną historię (np. obok Leopolda Staffa i Ignacego Mościckiego znajduje się okazały grób Marcelego Nowotki.

Inne cmentarze na Powązkach

Kolejnym ważnym do odwiedzenia cmentarzem jest Cmentarz Wojskowy. To też cmentarz powązkowski, ale znajdujący się bliżej Bemowa i trasy S8. Jeśli jakieś miejsce pokazuje złożoność polskiej historii, to właśnie ten cmentarz. Gen. Kukliński pochowany jest obok Bolsława Bieruta. Wojciech Jaruzelski i Józef Oleksy – obok grobów żolnierzy LWP. Wysocy rangą generałowie LWP obok grobów Szarych Szeregów… Tego typu opowieść można ciągnąć praktycznie bez końca.

Z innych cmentarzy powązkowskich warto na pewno zajrzeć także na Cmentarz Żydowski (groby Marka Edelmana czy Władysława Szpilmana chociażby), na Cmentarz Muzułmański (poświęciłem mu oddzielny wpis) oraz koniecznie na Cmentarz Prostestancki, mający chyba najpiękniejsze nagrobki ze wszystkich cmentarzy warszawskich.

Przeczytaj mój wpis o Cmentarzu Tatarskim – kliknij tutaj.

Gorąco zapraszam do naszych apartamentów na wynajem w Warszawie – przeczytaj opinie i zarezrewuj tutaj.

Rodzice Chopina na Powązkach