Recenzje apartamentów na wynajem – na co zwrócić uwagę?

Recenzje apartamentów na wynajem to absolutnie kluczowa sprawa. Gdy się dobrze zastanowimy, okaże się, że o tym, czy wybraliśmy właściwy apartament, decydują trzy czynniki:

  1. Lokalizacja – czyli, czy apartament jest dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy się zatrzymać. Jak wygląda sprawa bliskości przystanku publicznego transportu, czy w pobliżu są sklepy, jak daleko mamy do atrakcji turystycznych.
  2. Cena – czy cena, za jaką widzimy dany apartament, jest dla nas akceptowalna. Tu uwaga, pisałem o tym już kilka razy: cena poniżej 50-60 zł za osobę za dobę jest już niebezpieczna. Oznacza ona, że właściciel apartamentu oferującego taką cenę na czymś musiał zaoszczędzić: albo na czystości, albo na utrzymaniu wyposażenia, albo (tak, tak!) na praniu. Nie warto wynajmować apartamentu zbyt tanio!
  3. Recenzje – czyli, mówiąc z grubsza, na ile to, co widzimy na zdjęciach, odpowiada rzeczywistości oraz w jakim stopniu poprzedni goście byli z wizyty zadowoleni.

Te trzy czynniki decydują o tym, czy gospodarz ma pełne ręce roboty i przychody z wynajmu, czy też nie. Dzisiaj chciałbym przyjrzeć się recenzjom na dwóch popularnych portalach z rezerwacjami: na Bookingu oraz Airbnb. Różnią się one zarówno sposobem wyświetlania opinii jak i zarządzaniem nimi i warto o paru trickach wiedzieć.

Recenzje apartamentów na wynajem – Airbnb

Airbnb prezentuje recenzja kaskadowo – od najnowszej do najstarszej. Jest to w gruncie rzeczy bardzo fair. Oprócz tego widzimy ile gwiazdek dany obiekt otrzymał w danej kategorii (od 1 do 5). System wylicza też średnią – możemy więc zobaczyć, że obiekt jest oceniony na przykład na 4,9 w skali od 1 do 5. Ponieważ Airbnb wyświetla wszystkie opinie kaskadowo, gospodarzowi trudniej jest “ukryć” niepochlebą opinię. Niewątpliwie jest to plus Airbnb ułatwiający turyście dokonanie właściwej decyzji. Ale, jak zwykle, jest parę kruczków. Warto zwrócić uwagę na parę szczegółów, których co prawda nie ma w opiniach, ale które mogą być dla nas ważne.

Po pierwsze, wszystkie apartamenty oceniane poniżej 4,7-4,6 na 5,0 powinny budzić w nas czujność. Ocenianych jest kilka kryteriów, zatem np. średnia ocena 4,6 oznacza, że danemu apartamentowi na wynajem czegoś istotnego brakuje. Może być super miły gospodarz, świetna lokalizacja, ale czystość pozostawia sporo do życzenia? Może są głośni sąsiedzi albo pod nami jest pub nocny?

Po drugie, nie rekomenduję bukowania apartamentów, w których nie ma opcji natychmiastowej rezerwacji. Zmorą Airbnb są gospodarze, którzy mają jedno czy dwa apartamenty i którym zdarza się overbooking. Jest to bardzo stresująca sytuacja zarówno dla gospodarza jak i dla osoby podróżującej.

Po trzecie, warto wybierać apartamenty zarządzane przez osoby ze statusem “Superhost”. Tytuł też onacza, że: a) w ostatnim  roku nie było anulacji rezerwacji, b) ponad 80% wizyt zostało ocenionych na 5 gwiazdek, c) gospodarz umie się komunikować z gośćmi i robi to szybko. Warto to o tym pamiętać.

Podsumowując: oglądamy ofertę na Airbnb, patrzymy na lokalizację, zdjęcia i ceny, ale mocno rekomenduję rezerwację u gospodarzy ze statusem “Superhost” oferujących także rezerwację natychmiastową.

Recenzje apartamentów na wynajem – Booking

Recenzje apartamentów na wynajem na Bookingu są prezentowane w sposób nieco bardziej skomplikowany. Po pierwsze, możemy wybrać opinię od osób z naszego kraju lub regionu. Po drugie (i to ważne!) – złe recenzje są chowane na dół. Obiekty noclegowe są oceniane w skali od 1 do 10. Ocena 9/10 to już naprawdę raczej dobry apartament. Warto zawsze poczytać recenzje złe. Oczywiście, warto pamiętać, że się jeszcze taki nie narodził, co by wszystkim dogodził… Ale negatywne komentarze mogą dać nam pewien obraz sytuacji. Po trzecie wreszcie, komentarze na Bookingu są moderowane i jeżeli obiektowi, z którym Booking ma deal, przytrafi się zła opinia, to moderatorzy mogą ją po prostu usunąć. Podam przykład – w Nairobi 3 tygodnie temu nocowałem w hotelu, w którym nie ze wszystkiego byłem zadowolony (nie było internetu w pokoju, okna się nie otwierały, było potwornie duszno), recenzję napisałem 28.01, nie jest ona opublikowana do dzisiaj…

Recenzje apartamentów na wynajem na Airbnb wydają mi się bardziej fair. Nie ukrywam też, że większość rezerwacji do moich apartamentów przychodzi właśnie z Airbnb. Z niecierpliwością czekam na pierwszą recenzję naszego nowego apartamentu – Studio Tamka. Może to będzie właśnie dzisiaj?

Zainteresował Cię ten wpis? Przeczytaj więcej o programie Airbnb Plus tutaj – jeden z naszych apartamentów należy do programu!

Jeśli natomiast szukasz apartamentu na wynajem – może Studio Tamka zlokalizowane w sercu Powiśla będzie tym apartamentem, którego szukasz? Sprawdż ceny i zarezerwuj tutaj!

Studio Tamka

Recenzje apartamentów na wynajem – Studio Tamka

Pozostaw komentarz