Piękne lato w mieście. Spędź weekend w warszawskim apartamencie na wynajem!

Ostatnio pogoda nas po prostu rozpieszcza. Dni są tak ciepłe (żeby nie powiedzieć: upalne), że nawet nasi goście z Grecji i Hiszpanii są zachwyceni. Wiosna i lato to czas zwiedzania i długich ciepłych wieczorów. Nie zawsze mamy jednak czas, by wyjechać na dłużej i daleko. Warszawa jest świetnym wyborem dla osób, które chcą miło i przyjemnie spędzić kilka dni. Atrakcji jest co niemiara i każda osoba znajdzie coś ciekawego dla siebie. Warto zatrzymać się w apartamentach na wynajem. Takie apartamenty na doby dają możliwość spojrzenia na Warszawę z perspektywy jej mieszkańca. Hotele i hostele zawsze są w jakiś sposób bezosobowe, w jakiś sposób oderwane od tkanki miasta. Wynajem apartamentów Warszawa oznacza pobyt znacznie bardziej bliżej ludzi, można porozmawiać z właścicielem, można poznać sąsiadów. Co równie ważne, apartamenty często znajdują się w świetnych lokalizacjach. Można zatem od razu znaleźć się w środku gwaru miasta.  Główne atrakcje Warszawy znamy chyba wszyscy i każdy turysta zawsze tam się udaje. Są to oczywiście Rynek Starego Miasta, Plac Zamkowy, Łazienki, Wilanów, Pałac Kultury i Nauki. To są miejsca oczywiste, turystyczne “must see”. Ja jednak chciałbym opowiedzieć o kilku miejscach mniej oczywistych, które  także godnych zwiedzania. Są to miejsca znane i odwiedzane przez mieszkańców Warszawy, które zasługują na to, by być odwiedzonymi także przez turystów. Oczywiście proszę ten wpis potraktować jako mój subiektywny głos w dyskusji – zapraszam do komentowania i dodawania własnych typów! Ostatnia uwaga – kolejność na liście jest zupełnie przypadkowa.

Targ Śniadaniowy na Żoliborzu

W każdą sobotę i niedzielę (nawet zimą) przy ulicy Wojska Polskiego nieopodal Placu Inwalidów skwerek pomiędzy jezdniami zamienia się w raj dla sybarytów i miłośników dobrej kuchni z całego świata. Czego tam nie ma! Lody naturalne, kuchnia hiszpańska, ukraińska, etiopska, brazylijska, włoska, polska, domowe ciasta i pierogi, sery włoskie i francuskie… listę tę można ciągnąć właściwie w nieskończoność. Można zostawić latorośle pod specjalistyczną opieką. Obsługa targu wypożycza leżaki i koce. W pobliżu znajduje się duży park otaczający Cytadelę Warszawską. Jednym słowem można tam spędzić uroczych kilka godzin. Z Nowego Miasta i Muranowa, czyli z miejsc, gdzie znajdują się nasze apartamenty na wynajem do placu Inwalidów jest całkiem blisko i w ciepły dzień zapraszam po prostu do 15-minutowego spaceru.

Cytadela Warszawska

Miejscu tuż koło Targu Śniadaniowego, choć lepiej by było chyba powiedzieć, że to Targ Śniadaniowy jest blisko Cytadeli. Cytadela jest olbrzymia i zajmuje teren 36 ha! Lada moment Cytadela będzie kolejnym “must see” na mapie Warszawy, ma się tam zajmować Muzeum Historii Polski oraz Oręża Polskiego. Tym bardziej więc chyba warto się pospieszyć, dziś jest to miejsce ciche i kameralne. Warto zajrzeć do dwóch muzeów: Muzeum Katyńskiego (wejście od strony Nowego Miasta i ulicy Zakroczymskiej) oraz Muzeum Niepodległości znajdującego się w Pawilonie X. Teren Cytadeli zachęca do spacerów i do zadumy nad trudną historią Polski. Tutaj więzieni byli Romuald Traugutt, Roman Dmowski, Józef Piłsudski i wielu, wielu innych. X Pawilon był ostatnim miejscem “zamieszkania” dla wielu Polaków przed deportacją na Sybir. W pobliżu Cytadeli obok Fortu Legionów znajduje się Park Traugutta – to właśnie tam, na wzgórzu, powieszono pięciu członków Rządu Tymczasowego z Romualdem Trauguttem na czele. Warto popatrzeć na architekturę samej Cytadeli – grubość murów jest doprawdy imponująca! Swoją drogą, musieliśmy się nieźle Rosjanom dawać we znaki, skoro zbudowano tak duży garnizon, by Warszawiaków trzymać w ryzach.

Górka Szczęśliwicka

Jest to oczywiście miejsce spacerów i wypoczynku mieszkańców Szczęśliwic (na Zachód od Ochoty). Jest to najwyższy punkt Warszawy (152 m.n.p.m.). Przy okazji jest to całoroczna trasa narciarska. Warto tam wybrać się z dziećmi – jest możliwość zjeżdżania na dużych gumowych pontonach. Zadowolenie milusińskich – gwarantowane! Jak już będą Państwo w Szczęśliwicach, warto zobaczyć pomnik upamiętniający Redutę Ordona, znajduje się on nieopodal przystanku WKD Reduta Ordona. Tu mała dygresja – wg najnowszych badań historyków Reduta Ordona znajdowała się kilkaset metrów od tego miejsca, nieopodal Centrum Handlowego Blue City. Te dywagacje zostawmy Varsavianistom, fakt faktem, Reduta Ordona z całą pewnością była z tej strony Warszawy.

Punkt Canaletta

Z Nowego Miasta (czyli z miejsca, gdzie znajdują się nasze apartamenty na doby) warto przejść się ulicą Kościelną, zejść na Powiśle, przejść pod Wisłostradą i znaleźć się na nowo wyremontowanych Bulwarach Warszawskich. Znajduje się tam m.in. przystań promowa i prom, którym możemy bezpłatnie popłynąć na drugą stronę rzeki, na plażę nieopodal Baru La Playa. I teraz uwaga. To miejsce łączy się bezpośrednio z Muzeum Narodowym w Zamku Królewskim. Jak? Otóż jedna z sal muzeum poświęcona jest w całości obrazom Canaletta. Perłą w koronie tej kolekcji jest obraz zatytułowany “Widok na Warszawę od strony Pragi”. Jest to przepyszna panorama Warszawy z drugiej połowy XVIII wieku. Canaletto oczywiście musiał przepłynąć Wisłę, by móc namalować obraz. Jednym z punktów, z których Canaletto panoramę malował (tych punktów było kilka) jest właśnie rzeczona plaża. Sam prawy brzeg Wisły wart jest spędzenia tu czasu – przez szuwary wiślane biegnie wygodna ścieżka pieszo-rowerowa. Nieopodal plaży znajduje się park linowy, nieco dalej – ZOO. Miejsce zachęca do spacerów i aktywnego wypoczynku.

Zaułki Muranowa

Dzielnica, która jest symbolem Żydów, pamiątką po ich obecności i przypomnieniem o ich nieobecności dzisiaj. Jak wiadomo, Muranów po Powstaniu w Getcie został praktycznie całkowicie zrównany z ziemią. Gruzy to i fakt, że na nich postawiono domy, są przyczyną delikatnego pofałdowania całej dzielnicy. Zachęcam do spaceru podwórkami, bramami i zaułkami. Muranów został odbudowany po wojnie pod okiem architekta Bohdana Lacherta. Proszę zwrócić uwagę na jakość tej architektury! Zachęcam do zerknięcia na tyły kina Muranów, w okolice ulicy Nowolipie. Jest to naprawdę fajne i ciche miejsce do życia. Z naszych nowomiejskich apartamentów na wynajem na Muranów jest całkiem blisko – wystarczy przejść obok Ambasady Chin i przejść przez Ogrody Krasińskich. Natomiast nasze czwarte mieszkanie na doby, Polin Apartment, znajduje się w samym sercu starego Muranowa. Jak już będą Państwo na Muranowie, po zwiedzeniu Muzeum Polin oraz Muzeum Więzienia Pawiak, zachęcam gorąco do odwiedzenia Powązek – cmentarze protestancki, katolicki i żydowski są bardzo piękne, a warto wiedzieć, że przy ulicy Tatarskiej znajduje się także Cmentarz Tatarski.

Sady Żoliborskie

Park, w którym rosną drzewa owocowe: jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie. Park nie jest duży, na jednym jego końcu znajduje się pawilon, w którym jest kawiarnio-restauracja. Samo miejsce jest magiczne wiosną (pora kwitnienia drzew owocowych) oraz jesienią – gdy emeryci z okolicznych domów zbierają dojrzałe owoce, by przygotować dżemy i kompoty dla swoich wnuczków. NIe jest to park duży, ale z całą pewnością inny niż wszystkie.

 

Zachęcamy do spędzenia kilka nocy w Warszawie. Apartamenty na wynajem Warszawa wydają się najbardziej “ludzkim” miejscem na szukanie noclegu. Myślę, że nadal najlepszą lokalizacją jest Stare Miasto, apartamenty Stare Miasto mogą też oferować nieco wyższy standard, są bowiem wynajmowane przede wszystkim przez turystów. My, w każdym razie, serdecznie zapraszamy na ulice Koźlą, Ciasną, Franciszkańską i Nowolipki, gdzie znajdują się nasze apartamenty na doby Warszawa.

Pozostaw komentarz