Opinie gości na Airbnb

Opinie gości na Airbnb są niesłychanie ważne. Tak dla mnie, jak i dla osób poszukujących apartamentów na wynajem. To oczywiste, że oceny gości na portalach internetowych są jedną z podstawowych czynników przy wyborze apartamentu czy hotelu. Jest także prawdą, że nie zawsze są one sprawiedliwe, o tym dalej 🙂 Na początku bardzo się każdą niesprawiedliwą oceną przejmowałem. Teraz już mniej, przecież jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził. Tym niemniej, przy prawie 350 ocenach na portalu Airbnb możemy się chwilę przyjrzeć, jak goście oceniają pobyt u nas.

Opinie gości na Airbnb

Jak widać na grafice poniżej, 94% naszych gości oceniło pobyt w naszych apartamentach na pięć gwiazdek. Pięć procent – na cztery gwiazdki. Jeden procent – na 3 gwiazdki, choć akurat to nie jest do końca prawda, jedna osoba 2 lata temu oceniła nas na trzy gwiazdki. Nawet pamiętam tych gości, byli to turyści z Hiszpanii i mieszkali w Studiu Chopin Warszawa przy ul. Franciszkańskiej.

Z ocenami 4-gwiazdkowymi też bywa różnie. Ostatnio otrzymaliśmy dwie oceny 4-gwiazdkowe. Raz od gości z Korei, którzy skarżyli się, że nie mają ręczników (otrzymali po 2 na osobę na 1 noc!) oraz mydła. Fakt, nie oferujemy mydła twardego, oferujemy za to mydło-szampon w płynie – jest na umywalce i pod prysznicem. I co zrobić z taką recenzją? Jak się do takiej opinii ustosunkować? Szczerze mówiąc, nie odpowiedziałem na ten komentarz.

Drugi przypadek komentarza czterogwiazdkowego był równie ciekawy. Gość był zadowolony z pobytu i apartamentu. Zachwalał go, zapewniał, że w przyszłym roku odwiedzi nas ponownie. Następnie – ocenił nas na 4 gwiazdki. Wiem, że klient (gość) ma zawsze rację. Oraz, że zawsze trzeba słuchać uwag gości, ale czasem doprawdy nie wiem, jak mam to zrobić.

Upalne dni w Warszawie

W pierwszych latach funkcjonowania na rynku nie oferowaliśmy żadnych wiatraków ani wentylatorów w okresie letnim. Wiadomo, ceny apartamentów są niskie. Goście nie zawsze dbają o powierzone im mienie. Zaś wszystkie dodatkowe opłaty (w tym np. rachunki za prąd przy wiatrakach wiejących 24/7 są moim kosztem. W tym roku w każdym z naszych apartamentów zagościł duży wiatrak, mam nadzieję, że nasi goście będą wspominać pobyt w naszych apartamentach jeszcze milej. 5 wiatraków o mocy 60W to dodatkowy koszt ok. 150 zł na sezon. Niby niedużo, ale jak się do tego doda koszt papieru toaletowego, mydła, ręczników papierowych, pralni etc. – rachunek po stronie kosztowej wychodzi całkiem wysoki.

Za co goście nas chwalą? Za co ganią?

Goście, którzy recenzują nasze apartamenty na Airbnb, wystawiają oceny w różnych obszarach. Mogą także zaznaczyć, co szczególnie im się podoba. I tak, 198 osób jest zadowolonych z szybkich odpowiedzi. 175 osób podkreśla wyjątkową czystość. 173 osobom podobał się wystrój. 171 osób doceniło wyjątkową gościnność (dziękujemy!). Z kolei, 6 osób uznało, że nie ma mydła. 3 narzekało na brak papieru toaletowego. Po jednej osobie uzbierały kategorie “brak poduszek”, niedokładne wiadomości od hosta, czyli ode mnie, brak podstawowych naczyń kuchennych.

Tu jest potrzebny krótki komentarz. Do komentarzy typu brak mydła nie wiem, jak się ustosunkować. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że mydło jest zawsze. Podobnie papier toaletowy. Owszem, ponieważ goście z Airbnb płacą jednorazowo 80 zł za sprzątanie, zapewniamy po 2 roki papieru na głowę na pobyt. Jeśli się zużyje, proszę o jego kupienie, to w końcu są apartamenty, a nie hotel z codzienną obsługą. Czasem mam wrażenie, że goście oczekują ceny apartamentowej, zaś standardu hotelowego. Tak, niestety, się nie da.

Podsumowanie

Tak zatem wyglądają nasze oceny na Airbnb. Czy dobrze? Moim zdaniem – bardzo dobrze! Bardzo też naszym gościom dziękujemy i zawsze zapraszamy ich ponownie. Wiem, że jest jakiś procent ludzi, którym się pobyt u nas mniej podobał. Mój Boże, nie da się zadowolić wszystkich… Tym niemniej, opinie gości na Airbnb, choć nie zawsze obiektywne, są ważnym wyznacznikiem tego, czy warto dany obiekt zarezerwować, czy też nie.

Podobał Ci się ten wpis? Zapraszamy do rezerwacji – kliknij tutaj.

Jeśli z kolei interesują Cię inne wpisy z życia właściciela apartamentów – kliknij tutaj!

Opinie gości na Airbnb

Opinie gości na Airbnb | YesApartments.pl

 

Pozostaw komentarz