Nowe Miasto Warszawa

Nowe Miasto Warszawa. Nie, dzisiaj nie chcę pisać o jego historii, choć ta jest bardzo ciekawa – spójrzmy chociażby na rynek Nowego Miasta – do dzisiaj widać, że był to po prostu plac targowy zaraz za murami miasta, nigdy porządnie urbanistycznie nie wytyczony. Dzisiaj chcę Państwu przybliżyć dwa miejsca na Nowym Mieście. Zapewne spacerują tam Państwo niemal codziennie. A miejsca te kryją niecodzienne tajemnice…

Nowe Miasto Warszawa i ciekawostka numer jeden

Załóżmy, że idziemy w kierunku Starego Miasta, oczywiście ulicą Freta. Idziemy ulicą Zakroczymską, potem Freta, przechodzimy przez rynek Nowego Miasta. Dalej mijamy pijalnię czekolady Wedel, restaurację Pasieka i dochodzimy do ulicy Świętojerskiej. Na rogu Freta i Świętojerskiej stoi mały, murowany kiosk ruchu. Sprzedają tam gazeta, słodycze, pewnie jakieś tanie kosmetyki, czyli to, co z reguły w kioskach ruchu jest sprzedawane. I tu mamy ciekawostkę numer jeden: kiosk ten jest najmniejszą hipoteczną nieruchomością w Warszawie! Zaskoczenie? Dla mnie, szczerze mówiąc, tak 🙂

Ulica Samborska w Warszawie

Kolejna ciekawostka znajduje się nieco bliżej rynku Nowego Miasta. Najpierw dojdżmy do Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Warto wiedzieć, że jest to najstarszy, gotycki, kościół w Warszawie. Został od ufundowany w 1409 roku. Jak mało znaczyła Warszawa w tamtym czasie… kościół należał do parafii w Czerwińsku, 50 km dalej wzdłuż Wisły! Wróćmy na Nowe Miasto. Obok kościoła zaczyna się ulica Przyrynek. Po kilku kamienicach  stylizowanych na stare znajdziemy się nagle… na przedmieściach Warszawy? Uliczka zaprowadzi nas bowiem w miejsce, gdzie stoją szeregówki z lat 70-tych, w czasie ich powstawania zapewne marzenie niejednego Warszawiaka. Każda szeregóweczka ma niewielki ogródek… a wszystko to zaledwie kilkaset metrów od Starego Miasta! Podobno w początkowym okresie rzeczone szeregówki były zasiedlane przez wpływowych wojskowych i dygnitarzy państwowych. Dzisiaj ulica straciła już swój ekskluzywny charakter, znajduje się tam np. jeden z warszawskich Exit Roomów.

Jedną z ulic odchodzących od ulicy Przyrynek jest ulica Samborska. Jest to najkrótsza ulica w Warszawie. Liczy zaledwie 22 metry i nie ma na niej żadnego domu. Tym niemniej ulica ma swoją długą historię, została wytyczona w 1770 roku. Warto udać się w ten zakątek Nowego Miasta. Raz, zobaczyć ulicę Samborską. Dwa – po spacerze wśród tyrystów odwiedzających Stare i Nowe Miasto chwilę odpocząć od zgiełku miasta i znaleźć się w innej, w charakterze PRL-owskiej, rzeczywistości.

Spodobał Ci się ten wpis? Nowe Miasto Warszawa jest kolejnym miejscem do zobaczenia? Koniecznie przeczytaj inne wpisy o Nowym Mieście, kliknij tutaj.

Jeśli natomiast szukasz apartamentu na wynajem na Nowym Mieście, kliknij tutaj.

 

Nowe Miasto Warszawa

ulica Samborska Warszawa

 

 

Pozostaw komentarz