Muzeum Warszawy na rynku Starego Miasta

Samo Muzeum, o dziwo, jest mało reklamowane. Wśród zagranicznych turystów “must see places” to Muzeum Powstania i Polin, ewentualnie jeszcze Muzeum Chopina. O Muzeum Warszawskim mało się mówi, a szkoda! Z tego powodu więc w środku było dość pusto. Naliczyłem raptem kilkoro zwiedzających. A szkoda! Po pierwsze, eksponaty w Muzeum Warszawy są bardzo ciekawe i naprawdę warto tam spędzić trochę czasu. Dalej, warto zobaczyć zabytkowe kamieniczki Starego Miasta w środku (wraz z przepięknymi wewnętrznymi dziedzińcami). Po trzecie, z muzeum wychodzi się zupełnie z inną świadomością historii miasta. Ale po kolei.

Lokalizacja Muzeum Warszawy

Z pewnością już sama lokalizacja warta jest wejścia do środka – muzeum znajduje się na rynku Starego Miasta, w północnej pierzei kamienic. Od naszych apartamentów jest to odległość ok. 800 m, należy cały czas nieomalże iść ulicą Freta. Bilet kosztuje 20 zł. Dość drogo. Są oczywiście dni bezpłatnego wejścia, muzeum uczestniczy też w Nocy Muzeów. W środku znajduje się niewielka kawiarenka. W przeciwieństwie do innych lokali na rynku – nie zatłoczona! Dla mnie to wielka zaleta.

Ekspozycja muzealna

Sama ekspozycja jest naprawdę ciekawa, choć samo muzeum sprawia wrażenie nie dokończonego (edytuję ten tekst rok później, dzisiaj może być już zupełnie inaczej). Irytował co nieco labirynt pokoi, nie bardzo wiedziałem jak iść, by zobaczyć wszystkie ekspozycje. Na pewno warto popracować nad wizualizacją trasy, nie jest to jasne, niestety. Podobnie część pokoi stoi też pusta, widać, że trwają prace nad poszerzeniem ekspozycji. Tyle minusów, teraz plusy. Niewątpliwie mega ciekawe są zbiory pocztówek z początku XX wieku. Fantastyczna kolekcja malarstwa, w tym socrealistycznego dotycząca, oczywiście, naszej stolicy. Ciekawe makiety m.in. Warszawy z końca XVIII wieku. Zainteresowała mnie makieta pokazująca zmiany architektonicznego przy odbudowie starówki. Sporo ciekawostek z życia miasta, chociażby zmiany budowy kafli piecowych – widać było, jak rozwija się myśl technologiczna warszawskich zdunów. Początek trasy to z kolei zaadopotowana do celów muzealnych piwnicy i bardzo ciekawy statystyki ukazujące rozwój miasta.

Niewątpliwie warto do muzeum zajrzeć, cieszę się, że tam byłem. Strona www Muzeum Warszawy – kliknij tutaj.

Zapraszam też na nasze inne wpisy o Warszawie – może okolice SOHO Factory na warszawskiej Pradze Państwa zainteresują?

Muzeum Warszawy