Muzeum Katyńskie – nowa atrakcja Warszawy, całkiem blisko naszych apartamentów na wynajem!

Od wielu już miesięcy chciałem zajść do Muzeum Katyńskiego. Nie, niekoniecznie dla martyrologii. Raz dlatego, że muzeum znajduje się niedaleko Nowego Miasta, gdzie siłą rzeczy często przebywam (apartamenty na wynajem także wymagają atencji i zarządzania). Dwa dlatego, że muzeum znajduje się na terenie Cytadeli, której od zawsze byłem ciekaw i która moim zdaniem jest nieodkrytą wielką atrakcją Warszawy. Trzy dlatego, że wystrój architektoniczny Muzeum Katyńskiego zdobył szereg nagród i pewnie sama architektura jest wystarczającym powodem, by miejsce to odwiedzić.

Jako, że dzisiaj nasi goście, którzy pierwotnie mieli być o 14-tej, w końcu przyjechali o 16-tej, postanowiłem się do Muzeum Katyńskiego wybrać. Wyszedłem z uczuciami dość mieszanymi. Wystrój, architektura, atmosfera – wspaniałe. Eksponaty – w większości pamiątki z prac ekshumacyjnych po 1989 roku – poruszające. Historie ludzi – tragiczne. Z całą pewnością MuzeumMuzeum Katyńskie - Cytadela - warto się tam wybrać! Katyńskie powinno być punktem obowiązkowym wycieczek szkolnych. Ja osobiście – niczego nowego się nie dowiedziałem. Turyści zagraniczni z muzeum nie zrozumieją nic – całość praktycznie w 100% jest tylko po polsku. I to jest moje największe zastrzeżenie do osób zarządzających muzeum. Wszystkie treści powinny być nie tylko po angielsku, ale też po rosyjsku. Zarówno Wschód jak i Zachód o Zbrodni Katyńskiej (nazywam to w uproszczeniu) nie wie nic lub prawie nic. I tego mi było bardzo żal.

Często swoim gościom rekomenduję miejsca w Warszawie, które warto zobaczyć. Goście przyjeżdżają do naszych apartamentów na wynajem właśnie po to, by odkryć Polskę i jej historię. Ale Muzeum Katyńskie będzie dla nich całkowicie niezrozumiałe. Szkoda.

Jeszcze jeden detal. Pod koniec trasy są schody pionowo wycięte w murze, symbol przejścia na drugą stronę, na stronę życia. Jakaś para z fotografem robiła tam zdjęcia ślubne. Mimo wszytko wydało mi się to bardzo niestosowne.

Pozostaw komentarz