Mosty warszawskie

Słoń jaki jest, każdy widzi. Mostów w Warszawie jest łącznie dziesięć. Osiem drogowych, dwa kolejkowe. Oczywiście mosty warszawskie bywają nieprawdopodobnie wręcz zatłoczone w porach szczytu. Dziękuję Opatrzności, że 13 lat temu nie kupiłem nieruchomości po prawej stronie Wisły. Mosty warszawskie nie są jakoś szczególnie ładne. In plus wyróżniają się dwa: Most Poniatowskiego, będący dowodem na to, że od Rosjan i Cara od czasu do czasu mieliśmy też coś dobrego oraz Most Świętokrzyski. Jak byśmy nie oceniali prezydentury Piskorskiego (polityka dziś zapomnianego) – Most Świętokrzyski po nim pozostanie. Trwa budowa dziewiątego mostu – południowego, będzie to część obwodnicy Warszawy.

Mosty warszawskie – historia

Pierwsze pytanie, jakie można zadać spacerując po Starówce: dlaczego ulica Mostowa ma taką a nie inną nazwę? Otóż nazwa wzięła się oczywiście od pierwszego stałego mostu, jaki został poprowadzony przez Wisłę na drugą stronę rzeki. O jakimkolwiek łączeniu brzegów Warszawy nie mogło być oczywiście mowy – nikt w tamtych czasach nawet nie myślał, że Warszawa może pojawić się po drugiej stronie rzeki. Ot, po drugiej stronie były pola uprawne, parę wsi (Skorosze, Praga, Bródno etc.). Dopiero król Władysław IV na początku XVII wieku ustanowił Pragę jurydyką, ale to dalej nie była Warszawa sensu stricto.

Pierwszy most był drewniany i istniał raptem kilkadziesiąt lat – został zniszczony przez krę w 1603 roku. Jako, że został otwarty do użytku w 1573 – istniał tylko 30 lat. Pisa≤ł o nim Jan Kochanowski:

Bógżeć zapłać, o królu, żeś ten most zbudował.

Pierwej zawżdy szeląg nad potrzebę chował,

A dziś i tenem przepił,

bo, idąc do domuNajpóźniej, od przewozu nie płacę nikomu

Po zburzeniu mostu nie odbudowano. Czasy był niespokojne. Jak zachodziła taka potrzeba, budowano przeprawy tymczasowe, czasem służące kilka lat.

Kolejne mosty warszawskie – dopiero XIX wiek…

Niewątpliwie trudno uwierzyć, ale kolejny most powstał dopiero 200 lat później, podczas obrad Sejmu Czteroletniego. Był to Most Pienińskiego (fundatorem był Podskarbi Wielki Koronny Pieniński). Most został spalony podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. Znajdował się on bliżej Zamku Królewskiego, na wysokości ulicy Bednarskiej. Kolejne mosty warszawskie budowali carowie.

Susza 2015 roku a mosty warszawskie

W 2015 roku w Warszawie i w całej Polsce panowała rekordowa susza. Poziom Wisły spadł do rekordowo niskiego poziomu. Można wtedy było zobaczyć fragmenty starego, przedwojennego Mostu Poniatowskiego. Fragmenty te wydobyto z Wisły i można je dzisiaj oglądać na warszawskich bulwarach na wysokości Centrum Nauki Kopernik.

A my? Cóż, czekamy na otwarcie Mostu Południowego licząc, że odciąży on zakorkowane dzisiaj mosty warszawskie!

Zapraszamy nieustająco do skorzystania z oferty naszych apartamentów na wynajem – kliknij tutaj!

Oczywiście zapraszamy też na naszego bloga, gdzie znajdziecie sporo warszawskich ciekawostek historycznych. Kliknij tutaj.

mosty warszawskie

mosty warszawskie

Pozostaw komentarz