Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie – cóż to za wspaniały park! Moim zdaniem jeden z najpiękniejszych w Europie. Jest w nim pewnego rodzaju dzikość i elegancja zarazem. Oczywiście do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego możemy mieć pretensje o wiele rzeczy, ale akurat to jedno trzeba mu przyznać: dbał bardzo o Warszawę. Przecież za jego rządów Warszwawa zmieniła się nie do poznania! Łazienki Królewskie są tego dobitnym przykładem. Z pewnością cała architektura parkowa jest po prostu znakomita. Zapraszam do wirtualnego spaceru przez Park Łazienkowski moimi oczami.

Dlaczego Łazienki Królewskie?

Ale zaraz, zaraz. Dlaczego Łazienki mają taką, a nie inną nazwę? Otóż cały ten teren należał w XVII wieku do rodu Lubomirskich. Stanisław Herakliusz Lubomirski miał tam po prostu swoją łaźnię, mówimy tu o latach 80-tych XVII wieku. Prawie sto lat później król Stanisław August odkupił ten teren od Lubomirskiego. Zadłużył si przy tym u lichwiarzy żydowskich, ale to akurat zupełnie inna historia 🙂 Fakt faktem, król Poniatowski ziemię tę kupił i urządził tam wspaniały park, zaś łaźnie przebudował na Pałac na Wodzie, który zresztą możemy podziwiać do dziś.

Ciekawostki historyczne dotyczące Łazienek Królewskich

Łazienki Królewskie pełniły rolę letniej rezydencji królewskiej. Król Stanisław Poniatowski przebywał tam z reguły od maja do wrześnie, tam przyjmował ambasadorów i innych gości. Nie jest tak, że jeździł tak tylko na Obiady Czwartkowe, o których pewnie wszyscy uczyliśmy się w szkole. Z kolei w XIX wieku Łazienki Królewskie były dalej rozbudowywane przez administrację carską. Wzniesiono m.in. Świątynię Sybilli, Świątynię Egipską oraz Koszary Kantonistów. Przez cztery lata mieszkał tu na wygnaniu król Francji Ludwik XVIII. W 1849 roku to właście tutaj doszło do spotkania cara Rosji z Franciszkiem Józefem.Chodziło o ewentualną pomoc wojskową przy stłumieniu powstania na Węgrzech.

Jako, że pod zaborami Łazienki Królewskie były własnością carów, w okresie II RP stały się własność Skarbu Państwa. W 1926 roku odsłonięto słynny pomnik Chopina. Wydaje się, że znają go chyba wszyscy Polacy choćby z transmisji Konkursu Chopinowskiego. W czasie II Wojny Światowej oraz Powstania Warszawskiego Łazienki Królewskie ucierpiały stosunkowo mało. To znaczy: spalono budynki, chciano je wysadzić (nie zdążono), poniszczono i wykarczowano wiele drzew. Brzmi to strasznie, ale w porównaniu z resztą Warszawy to prawie nic. Ostatni duży remont Łazienki Królewskie przeszły po 2010 roku. I co tu dużo mówić, są zachwycające.

Łazienki Królewskie dzisiaj

To mój ulubiony park w Warszawie. Najbliżej apartamentów YesApartments.pl są oczywiście Ogrody Krasińskich, ale w Łazienkach Królewskich staram się być przynajmniej raz do roku. Wszystkim swoim gościom rekomenduję wizytę w niedzielę. Od maja do września pod pomnikiem Chopina odbywają się koncerty chopinowskie. Grają naprawdę wybitni pianiści, często profesorowie Akademii Muzycznej.

Atmosfera jest wspaniała. Prawie nie ma pompy charakterystycznej dla filharmonii. Właściwie jest to po prostu kolejny piękny dzień w parku. Ludzie siadają na trawie oraz na ławeczkach. O dwunastej w południe oraz później o szesnastej odbywa się koncert. Naprawdę bardzo lubię tę niewymuszoną atmosferę. Z reguły jest tak, że po koncercie z rodziną udajemy się na spacer po Łazienkach. Okolice Pałacu na Wodzie są oblężone przez innych turystów, jako, że nie lubimy tłumów, wolimy w tym czasie spenetrować inne alejki parku. Nie wiem, jak to się dzieje, ale zawsze koniec końców wychodzimy na mostek nad kanałem ze wspaniałym pomnikiem Jana III Sobieskiego.

Ja już tam byłem wielokrotnie, ale mocno rekomenduję zwiedzenie budynków Łazienek Królewskich. Nie tylko Pałacu na Wodzie, wszystkie są bardzo, bardzo ciekawe! Szkoła podchorążych, gdzie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe też przecież znajduje się na terenie parku… Warto też odwiedzić ogród botaniczny przylegający do parku.

Ale wróćmy do naszego spaceru. Dalej przechodzimy przez Park Ujazdowski. Wspinamy się długimi schodami pod Zamek Ujazdowski. W zamku znajduje się bardzo dobra restauracja Qchnia Artystyczna, prowadzona przez kolejną osobę z rodziny Gesslerów, Martę. Byłem w niej tylko raz niestety, wiele lat temu. Spod zamku wracamy do Placu na Rozdrożu, w pobliżu którego z reguły zostawiamy samochód.

Gorąco zachęcam do odwiedzenia Łazienek Królewskich. To jest naprawdę magiczne miejsce na mapie Warszawy!

Zainteresował Cię ten wpis? Przeczytaj naszą relację z Zamku Królewskiego!

Wszystkie osoby zainteresowane zwiedzaniem Warszawy zapraszam gorąco do naszych apartamentów, wystarczy kliknąć tutaj.

Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki Królewskie w Warszawie | YesApartments.pl

 

Pozostaw komentarz