Kościół na rynku Nowego Miasta

Nad rynkiem Nowego Miasta góruje barokowo-klasycystyczna bryła kościoła Św. Kazimierza. Kościół nie jest specjalnie duży, ale urokliwy. Wraz z pobliskim Zakonm Sakramentek tworzy wschodnią ścianę rynku Nowego Miasta. Na marginesie: czy wiedzą Państwo, dlaczego rynek Nowego Miasta ma jednak dość nieregularny kształt? Wynika to z faktu, że rynek nie był nigdy wytyczony, pierwotnie był po prostu placem targowym zaraz za murami Warszawy. Wróćmy jednak do kościoła. Kto kościół na rynku Nowego Miasta ufundował?

Historia Kościoła Św. Kazimierza

To nie kto inny, a królowa Marysieńska Sobieska sprowadziła do Polski zakon sakramentek.Było to wotum dziękczynne za zwycięstwo jej męża w Bitwie pod Wiedniem. Król i królowa położyli kamień węgielny w styczniu 1688 roku. Pół roku później w kościele można już było odprawiać liturgię. Z przeoryszą sióstr sakramentek wiąże się ciekawa anegdota. Podobno królowa, z racji faktu sprowadzenia sióstr, bardzo chciała ingerować w życie zakonu. Trafiła jednak kosa na kamień. Z pewnością przełożona zakonu była osobą pobożną, ale była też osobą mocno asertywną. W wyniku tego między królową a przeoryszą często iskrzyło, ta ostania absolutnie nie życzyła sobie ingerencji w życie zakonu.

Kościół był kilkukrotnie przebudowywany. Pierwszy raz już w połowie XVIII wieku, kościołowi nadano wtedy nowszy, klasycystyczny kształt.  W czasie Powstania Warszawskiego w kościelnych piwnicach był szpital. Niemcy zbombardowali kościół we wrześniu 1944 roku grzbiąć pod gruzami ponad 1000 osób. 1000 osób! Jak patrzą Państwo na kościół popijając latte w jednej z restauracji na rynku Nowego Miasta, proszę o pamięć o tych ofiarach. Ten kościół jest tak naprawdę jednym wielkim mementum.

Kościół na rynku Nowego Miasta dzisiaj

Z pewnością kościół jest po prostu ładny i nadaje charakteru miejscu. W środku wnętrze jest dość ascetyczne, jest to zresztą cecha charakterystyczna większości klasycystycznych kościołów warszawskich. Kościół na rynku Nowego Miasta nieznacznie góruje nad otaczającymi go kamienicami. Wieńczy go kopuła, nie ma charakterystycznych dla innych kościołów wież. Ciekawostką jest fakt, że niedzielne msze o 9 rano są odprawiane po łacinie i z udziałem chóru gregoriańskiego.

 

Zainteresował Cię ten wpis? A czy wiesz wszystko o Kolumnie Zygmunta? Zapraszam do lektury tutaj.

Jeśli natomiast szukasz noclegu na Starym Mieście, zapraszamy do nas – sprawdź opinie innych gości i zarezerwuj bezpośrednio online – kliknij tutaj.

Kościół na rynku Nowego Miasta

Kościół na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Pozostaw komentarz