Kościół Matki Boskiej Loretańskiej w Warszawie – najstarszy kościół na Pradze

Wszyscy wiemy, że Niemcy sakramencko Warszawę zniszczyli podczas II Wojny Światowej. Najważniejsze zabytki stolicy, Stare Miasto, Zamek Królewski, Trakt Królewski, Pałac Saski etc. etc. zostały zrównane z ziemią. To, że tyle zabytków często wbrew komunistycznym władzom, udało się odbudować, zakrawa na cud. Śródmieście Warszawy oraz cały teren byłego żydowskiego getta są właściwie nowe. Mało tego – najstarszy, gotycki kościół znajdujący się nieopodal rynku Nowego Miasta też jest w gruncie rzeczy nowy. Tym samym w gruncie rzeczy najstarszą i zniszczoną w najmniejszym stopniu dzielnicą Warszawy została jej część prawobrzeżna – Praga. Zaś jej najstarszym zabytkiem – Kościół Matki Boskiej Loretańskiej.

Kościół Matki Boskiej Loretańskiej

Cofnijmy się na chwilę w przeszłość, gdzieś w okolice początku XVII wieku. Warszawa była w gruncie rzeczy małym miastem, rozlanym nieco poza średniowieczne mury w kierunku Krakowskiego Przedmieścia. Z każdej strony otaczał← ją Jurydyki- osady-miasta z własnymi władzami miejskimi i własnym ratuszem. Nowy Świat, Grzybów, Wola, Powązki – to wszystko były Jurydyki. Praga, czyli druga strona Wisły, była w gruncie rzeczy po prostu poza Warszawą, a charakter dzisiejszej prawobrzeżnej Warszawy był mocno rolniczy.

Władysław IV był pierwszym królem, który ustanowił Jurydykę po drugiej stronie Wisły. Nazwa zachowała się do dzisiaj, pierwsza Jurydyka po drugiej strony Warszawy nazywała się Praga.

Skoro Praga stała się Jurydyką i zyskała prawa miejskie, oczywistą rzeczą stała się budowa porządnego kościoła. Postanowiono zbudować domek loretański i obudować go ze wszystkich stron krużgankami. Budowę aktywnie wspierał król Władysław IV, znany – podobnie jak jego ojciec – ze swojej religijności. Figurka Matki Boskiej Loretańskiej szybko stała się miejscem kultu, zaś sam domek loretański – jednym z symboli warszawskiej Pragi, jest on zresztą także umieszczony na herbie Pragi. Dla przypomnienia – herb Pragi to właśnie domek loretański, podtrzymywany przez anioły. Powyżej znajduje się Matka Boska otoczona aniołami.

Kościół Matki Boskiej Loretańskiej dzisiaj

Jako, że ten blog jest trochę historią mojego odkrywania Warszawy, muszę ze wstydem przyznać, że wczoraj (30.03.2019) byłem w kościele po raz pierwszy. Przejeżdżałem a nawet zatrzymywałem się obok wielokrotnie, tuż obok znajduje się chociażby ZOO. Tym niemniej – w środku nigdy nie byłem.

Kościół otoczony jest murem, nieopodal znajduje się katolicki ośrodek adopcyjny. Mur został pomalowany w kolory różowo-purpurowe co nieco podniosło mi ciśnienie i zjeżyło resztki włosów na głowie. Sam kościół utrzymany jest w stonowanych barwach żółto-piaskowych. Zachwyca architektura domku loretańskiego, dzwonnica znajduje się na podwórku nieopodal kościoła oraz bardzo ładny, chyba XIX-wieczny, dom parafialny. Naprawdę warto zajrzeć do środka, wystrój wnętrza robi wielkie wrażenie i utrzymany jest w stylu wczesnego baroku.

Warto tam zajrzeć choćby przy okazji odwiedzenia ZOO. Nieopodal znajduje się cerkiew – Sobór Metropolitalny. Możemy tam zobaczyć resztki mozaik z Soboru Aleksandra Newskiego.

Z naszych apartamentów na wynajem do kościoła nie jest daleko. Apartamenty na Nowym Mieście znajdują się zupełnie blisko, latem można skorzystać z bezpłatnego promu. Z kolei z Polin Apartment chyba najlepiej dostać się po prostu tramwajem i wysiąść w okolicy Dworca Wileńskiego.

Spodobał Ci się ten wpis? A czy znasz historię warszawskich mozaik? Kliknij tutaj.

Z kolei jeśli interesują Cię zabytki Warszawa, gorąco zachęcam do oglądania kanału “Architecture is a good idea” – prowadzi go fascynat historii Warszawy Radosław Gajda. Kliknij tutaj.

Kościół Matki Boskiej Loretańskiej

Kościół Matki Boskiej Loretańskiej

Herb Pragi

Herb Pragi | YesApartments.pl

 

Pozostaw komentarz