Konstytucja 3 maja w Warszawie

Konstytucja 3 maja była niesłychanie ważnym wydarzeniem i wie o tym z pewnością każdy Polak. Zapewne nie każdy już wie, że obowiązywała niewiele ponad rok. Następnie, że dla wielu Polaków tamtych czasów ogłoszono ją a z pogwałceniem (a właściwie – ominięciem) prawa. Tak czy siak, ogłoszenie Konstytucji było wielkim wydarzeniem nie mającym precedensu w ówczesnym świecie… Szkoda, że było już za późno na uratowanie Rzeczpospolitej. Jak później pisał Hugo Kołłątaj, była “ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Tyle historia. Właściwe pytanie brzmi: gdzie dzisiaj w Warszawie można zobaczyć Konstytucję 3 Maja? Oczywiście mówimy o oryginale, tym podpisanym przez Króla Stasia.

Konstytucja 3 Maja w Warszawie

Chyba zacząć trzeba od tego, że nie ma jednego egzemplarza Konstytucji 3 Maja. Król Stanisław August Poniatowski podpisał o ile dobrze pamiąetam kilkanaście egzemplarzy, rękopisy zachowały się trzy:

Po pierwsze, Konstytucja 3 Maja w księdze Metryki Litewskiej. Jest to oryginał zaopatrzony w podpisy marszałków i deputacji konstytucyjnej. Dalej, w księdze archiwum rodziny Potockich. Następnie, w Archiwum Sejmu Czteroletniego. Rękopis przechowywali sekretarze sejmowi. Konstytucja 3 Maja znajduje się dzisiaj w Archiwum Akt Dawnych, na Nowym Mieście, przy ulicy Długiej. Oprócz tego w ostatnich latach Rzeczpospolitej Konstytucja 3 Maja drukowano, także w gazetach. Te przedruki, dzisiaj ponad dwustuletnie, także mają już dzisiaj dużą wartość historyczną.

Raz do roku, 3 maja, w kolejną rocznicę uchwalenia w Warszawie Konstytucji 3 Maja warto się udać do Archiwum Akt Dawnych. Byłem tam ze dwa lata temu z synem i wyszedłem bardzo wzruszony. Można obejrzeć rękopis Konstytucji 3 Maja, można obejrzeć też sporo innych dokumentów. Z pewnością duże wrażenie zrobił na mnie akt uszlachcenia rodziny Neymanów, podpisany przez Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego właśnie. Myślę, że wartościowych skarbów jest tam znacznie więcej.

Niestety, na co dzień instytucja ta jest zamknięta dla turystów i osób zainteresowanych historią. Bardzo szkoda! Właściwie otwarcie tam choć niewielkiej stałej wystawy mogłoby być źródłem dodatkowych funduszy dla tak ważnej dla Polaków instytucji…

Archiwum Akt Dawnych

Uważam, że każdy, kto zwiedza Warszawę, powinien tam się udać. Nie rozumiem, dlaczego to miejsce jest na uboczu, nie odwiedzają go ani wycieczki szkolne ani turyści. Warto tam wejść i zobaczyć oryginał Konstytucji 3 Maja. Mimo, że obowiązywała niewiele ponad rok i uchwalono ją w atmosferze skandalu, jest wielką spuścizną polskiej myśli oświeceniowej. Dlaczego to miejsce jest tak mało eksponowane? Doprawdy nie wiem.

Zamek Królewski w Warszawie

Skoro już szukamy tropów Konstytucji 3 Maja w Warszawie, warto się wybrać do Zamku Królewskiego. Przecież to tu właśnie, w Sali Senatorskiej, Konstytucję 3 Maja uchwalono. Gorąco zachęcam do odwiedzenia Zamku Królewskiego w Warszawie, naprawdę warto! Podobnie jak szewc bez butów, tak zauważyłem, że wielu gości z Polski idzie na Stare Miasto Zamek Królewski omijając szerokim łukiem. Myślę, że to błąd! Zamek Królewski bardzo pieczołowicie odrestaurowano, zachwyca bogactwem wspaniałych detali. Mimo odbudowy przypomina o świetności Rzeczpospolitej.

Kończąc już temat Konstytucji 3 Maja chciałbym Państwa zachęcić do… jej przeczytania. Nie jest długa. Niewątpliwie stanowi za to wspaniałą pamiątkę po polskim Oświeceniu i choćby z tego powodu warto ją do wziąć do ręki. Bywa, że 3 maja przedruk konstytucji jest po prostu rozdawany na ulicy, ja mam swój egzemplarz bodajże z Wilanowa.

Zainteresował Państwa ten wpis? A co Państwo wiedzą o Kolumnie Zygmunta? Proszę o kliknięcie tutaj.

Warto też przejrzeć archiwum dyfrowe Archiwum Akt Dawnych, proszę o kliknięcie tutaj.

Konstytucja 3 maja w Warszawie

Konstytucja 3 maja w Warszawie | YesApartments.pl

Pozostaw komentarz