Kolumna Zygmunta – serce Starej Warszawy | Yesapartments.pl

Kolumna Zygmunta i Plac Bankowy to żelazny punkt programu każdego turysty. Śmiało mogę powiedzieć, że wszyscy goście wynajmujący nasze apartamenty na wynajem wcześniej lub później tam się znajdą. Jest rzeczą powszechnie wiadomą, że Kolumna Zygmunta została ufundowana przez syna króla Wazy III na pamiątkę przeniesienia dworu królewskiego do Warszawy. Tu dygresja. Warszawa nie była wtedy stolicą!  W rzeczy samej, Warszawa była tylko i aż królewskim miastem rezydencjalnym, właściwie formalnie stolicą po raz pierwszy stała się podczas Księstwa Warszawskiego. Przecież wszyscy królowie Polski, łącznie z Poniatowskim, otrzymywali dystynkcja królewskie w Krakowie. Dopiero król Mikołaj I i jednocześnie car Rosji koronował się w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim w Warszawie).

Historia Kolumny Zygmunta

Wróćmy jednak do Władysława IV i jego pomnika poświęconego ojcu. Godnym uwagi jest fakt, że Kolumna Zygmunta była pierwszym świeckim pomnikiem w Polsce i w Europie i pozostał jedynym aż do 1810 roku.. Fakt świeckiego pomnika tak rozwścieczył duchowieństwo, że nieopodal zbudowano drugą kolumnę, znacznie mniejszą, poświęconą Maryi z Dzieciątkiem, można ją podziwiać do tej pory. Z tego więc powodu na Placu Zamkowym są tak naprawdę dwa pomniki na kolumnach, jeden większy, drugi mniejszy.

Sam pomnik był kilkakrotnie remontowany i naprawiany, zmieniał się także materiał, z którego był zrobiony. Pierwsza, pierwotna Kolumna Zygmunta była bardzo kolorowa. Podstawa była z jasnego piaskowca. Część górna – z czarnego marmuru. Na tym czarnym cokole widniały cztery herby: Polski, Litwy, Szwecji i Wazów. 

Kolumna Zygmunta | YesApartments.pl

Kolumna Zygmunta i Plac Zamkowy | YesApartments.pl

Sam Król Zygmunt III Waza ma przypięty Order Runa, w jednym ręku dzierży szablę, w drugim – krzyż. Na ramionach ma płaszcz koronacyjny, a na nim wizerunki Kazimierza Jagiellończyka – swojego pradziadka oraz Anny Jagiellonki – swojej cioci.

Po ok. 200 latach, w 1887 roku, kolumna była już tak zniszczona, że należało przeprowadzić jej remont generalny. Wymieniono przy tym materiał konstrukcyjny, tym razem granit sprowadzając z Włoch.

Odnowiona kolumna przetrwała aż do 1944 roku. Niestety, podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zniszczyli kolumnę. Obie stare kolumny – ta pierwotna, z różowego marmuru i ta XIX-wieczna – mogą Państwo dotknąć i zobaczyć, leżą nieopodal Zamku Królewskiego.

Kolumna Zygmunta dzisiaj

Kolumnę, którą możemy podziwiać dzisiaj, postawiono w 1949 roku. Przy okazji nieco ją przesunięto – bliżej powstającej właśnie trasy W-Z. Bliżej też dawnej Bramy Krakowskiej, z której dzisiaj pozostał tylko ceglany mostek.

Bardzo mocno sugeruję, by przy kolumnie na chwilę się zatrzymać. Popatrzeć w górę. Przecież za czasów Zygmunta III Wazy i Władysława IV Polska była prawdziwą potęgą, krajem wielokulturowym, wielonarodowym i tolerancyjnym religijnie (później, za Jana Kazimierza, już wszystko zaczęło się sypać). Kolumna Zygmunta to pierwszy niekościelny pomnik w Europie. Warto o tym pamiętać, toteż kawał historii Warszawy.  

Dzisiaj Kolumna Zygmunta to tradycyjne miejsce spotkań młodzieży warszawskiej. Ta także miejsce, gdzie organizowane są różne happeningi, demonstracje, wiece etc. Nieopodal, na Placu Zamkowym, od kilku już lat władze Warszawy organizują Sylwestra. Czasami służby rządowe zamykają Plac Zamkowy dla turystów i mieszkańców, gdy w Zamku Królewskim odbywają się uroczystości państwowe.

Zachęcam do przeczytania artykułu o Muzeum Warszawy, kliknij tutaj.

Natomiast osoby, które chcą obejrzeć Kolumnę Zygmunta i jej historię na YT, zapraszam tutaj.

Pozostaw komentarz