Kolumna Zygmunta

Kolumna Zygmunta i Plac Bankowy to żelazny punkt programu każdego turysty, śmiało mogę powiedzieć, że wszyscy goście wynajmujący nasze apartamenty na wynajem wcześniej lub później tam się znajdą. Jest rzeczą powszechnie wiadomą, że Kolumna Zygmunta została ufundowana przez syna króla Wazy III na pamiątkę przeniesienia dworu królewskiego do Warszawy. Tu dygresja. Warszawa nie była wtedy stolicą!  Warszawa była tylko i aż królewskim miastem rezydencjalnym, właściwie formalnie stolicą po raz pierwszy stała się podczas Księstwa Warszawskiego. Wszyscy królowie Polski, łącznie z Poniatowskim, byli koronowani w Krakowie. Dopiero król Mikołaj I i jednocześnie car Rosji był koronowany w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim w Warszawie).

Wróćmy jednak do Władysława IV i jego pomnika poświęconego ojcu. Kolumna Zygmunta była pierwszym świeckim pomnikiem w Polsce i w Europie i pozostał jedynym aż do 1810 roku.. Fakt świeckiego pomnika tak rozwścieczył duchowieństwo, że nieopodal zbudowano drugą kolumnę, znacznie mniejszą, poświęconą Maryi z Dzieciątkiem, można ją podziwiać do tej pory.

Sam pomnik był kilkakrotnie remontowany i naprawiany, zmieniał się także materiał, z którego był zrobiony. Pierwsza, pierwotna Kolumna Zygmunta była bardzo kolorowa. Podstawa była z jasnego piaskowca. Część górna – z czarnego marmuru. Na tym czarnym cokole widniały cztery herby: Polski, Litwy, Szwecji i Wazów. Właściwa kolumna była z kolei koloru różowego piaskowca, miała złoconą bazę i głowicę.

Sam Król Zygmunt III Waza ozdobiony jest Orderem Runa, w jednym ręku dzierży szablę, w drugim – krzyż. Na ramionach ma płaszcz koronacyjny, a na nim wizerunki Kazimierza Jagiellończyka – swojego pradziadka oraz Anny Jagiellonki – swojej cioci.Plac Zamkowy | YesApartments.pl

Po ok. 200 latach, w 1887 roku, kolumna była już tak zniszczona, że należało przeprowadzić jej remont generalny. Wymieniono przy tym materiały, z jakich była zrobiona, tym razem granit sprowadzając z Włoch.

Odnowiona kolumna przetrwała aż do 1944 roku, kiedy to została zniszczona przez Niemców.

Obie stare kolumny – ta pierwotna, z różowego marmuru i ta XIX-wieczna – mogą być podziwiane nieopodal Zamku Królewskiego.

Kolumna, którą możemy podziwiać dzisiaj, została postawiona w 1949 roku. Przy okazji nieco ją przesunięto – bliżej powstającej właśnie trasy W-Z.

Bardzo mocno sugeruję, by przy kolumnie na chwilę się zatrzymać. Popatrzeć w górę. Za czasów Zygmunta III Wazy i Władysława IV Polska była prawdziwą potęgą, krajem wielokulturowym, wielonarodowym i tolerancyjnym religijnie (później, za Jana Kazimierza, już wszystko zaczęło się sypać). Kolumna Zygmunta to pierwszy niekościelny pomnik w Europie.

To też kawał historii Warszawy.  

Pozostaw komentarz