Izba Pamięci generała Kuklińskiego

Nieopodal rynku Starego Miasta, przy ulicy Kanonii, znajduje się miejsce niezwykłe. Izba Pamięci Generała Kuklińskiego. Samo miejsce warte jest odwiedzenia, nieregularny placyk to przecież pozostałość po cmentarzu przykościelnym, zlikwidowanym w 1780 roku. Na środku placu znajduje się dzwon z 1646 roku, odlewany wtedy, gdy powstawał pomnik Król Zygmunta III Wazy. Właśnie na tym placyku, przy ulicy Kanonii 20/22, znajduje się izba pamięci gen. Kuklińskiego.

Generał Ryszard Kukliński

 

Myślę, że wszystkie osoby pamiętające stan wojenny 1981 roku postać generała Kuklińskiego pamiętają. Wybitnie zdolny pułkownik Ludowego Wojska Polskiego, pracownik Sztabu Generalnego, przez lata współpracował z wywiadem USA i przekazywał tajne informacje, między innymi te dotyczące wprowadzenia stanu wojennego. Podobno to dzięki informacjom przekazanym przez gen. Kuklińskiego do Polski nie wkroczyła wojska radzieckie. Zaocznie został skazany na karę śmierci. Po odzyskaniu niepodległości w 1989 roku Ryszard Kukliński bywał w kraju wielokrotnie. Pamiętam potężne dylematy związane z tym, czy i w jaki sposób jego postać rehabilitować w Polsce. Tytuł generała otrzymał pośmiertnie dopiero w rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Tyle historii, nie chcę tu cytować Wikipedii, skupmy się na Izbie Pamięci.

Izba Pamięci generała Kuklińskiego

Sama izba jest w gruncie rzeczy niewielka, składa się z trzech pomieszczeń. Oczywiście historię pułkownika znam dość dobrze (przynajmniej to, o czy wiadomo opinii publicznej), nie było tam więc dla mnie zaskakujących informacji. Duże wrażenie na mnie zrobiły oryginały dokumentów, m.in. pierwszy list napisany dość koślawą angielszczyzną do CIA z prośbą o spotkanie z ich agentem. Zapamiętałem też korespondencję pułkownika, a potem jego żony, z polskimi instytucjami celu przyspieszenia rehabilitacji. Ciekawe są zdjęcia – zarówno te z czynnej służby Ryszarda Kuklińskiego w LWP jak i te późniejsze, z lat 90-tych. Na pewno muzeum powinno być obowiązkowym miejscem do odwiedzenia dla młodszego pokolenia, zwłaszcza dla tych, którzy historii gen. Kuklińskiego nie znają.

Kontrowersje – gen. Ryszard Kukliński to bohater czy zdrajca? A może i to, i to?

 

Zabrakło mi natomiast informacji o największych kontrowersjach dotyczących generała. Dlaczego nie został szybciej zrehabilitowany? Czy służąc obcemu mocarstwu można być polskim bohaterem? Czy przesyłając dokumenty CIA nie narażał przypadkiem polskiej tkanki biologicznej (że tak eufemistycznie to nazwę)? Dlaczego prezydenci Lech Kaczyński i Aleksander Kwaśniewski sprzeciwiali się nadaniu Kuklińskiemu orderu Orła Białego? Co tak naprawdę się stało czy też mogło się stać z synami Kuklińskiego? Pytania te można mnożyć. Jakiś czas temu pojawił się w kinach film “Jack Strong” opowiadający o życiu Kuklińskiego. Jest to jednak film w gruncie rzeczy przygodowy spłycający bardzo niuanse moralne, które w historii życia generała Kuklińskiego wydają mi się najciekawsze.

Zasadnym jest bowiem pytanie, czym był PRL? Oraz, co za tym idzie. czym było Ludowe Wojsko Polskie? Jeśli przyjmiemy odpowiedź, że oczywiście nie suwerenną, ale jednak Ojczyzną – popatrzymy na sprawę z jednego punktu widzenia. Jeśli przyjmiemy odpowiedź, że było to satelickie państwo w 100% zależne od ZSRR – odpowiedź będzie oczywiście inna. A jaka jest Wasza odpowiedź?

 

Podsumowanie

Sprawa nie jest prosta do rozwikłania. Dla mnie pięknym symbolem dokonań generała Kuklińskiego i poziomu skomplikowania Jego decyzji życiowych jet miejsce, gdzie został pochowany. Ryszard Kukliński spoczywa w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. Obok leżą Kuroń i Geremek. Nieopodal znajduje się okazały grób Bolesława Bieruta. Dalej, żołnierze LWP oraz piękny w swojej prostocie gró” Wojciecha Jaruzelskiego .Dalej, Szare Szeregi. Koministyczni dygnitarze. Generałowie LWP obok bohaterów Bitwy Warszawskiej. Jeśli ktokolwiek chce lepiej poznać okrutne meandry polskich losów – spacer na Powązki Wojskowe jest po prostu obowiązkowy.

Spodobał Ci się ten wpis? Zapraszamy na bloga, gdzie piszemy o innych, nie zawsze oczywistych, atrakcjach Warszawy. Kliknij tutaj!

Jeśli z kolei szukasz noclegu, zapraszamy do naszych apartamentów, kliknij tutaj!

Izba pamięci generała Kuklińskieg

Izba pamięci generała Kuklińskiego – dzwon na Kanonii

Izba pamięci generała Kuklińskiego - wnętrze

Izba pamięci generała Kuklińskiego | YesApartments.pl

Izba pamięci generała Kuklińskiego – wnętrze

 

 

 

 

Pozostaw komentarz