Co warto zobaczyć w Warszawie?

Zapewne, co warto zobaczyć w Warszawie, wie każdy uczeń podstawówki w Polsce. Stare i Nowe Miasto, Zamek Królewski, Trakt Królewski, Łazienki, Pałac Wilanów. Z pewnością warto te wszystkie miejsca zobaczyć, z całą pewnością zachwycają. W tym wpisie chciałbym jednak napisać o czym innym. Co zachwyca naszych zagranicznych gości przyjeżdżających do Warszawy po raz pierwszy? Dalej, co powoduje, że chcą tu wracać? Co warto zobaczyć w Warszawie z miejsc nietypowych? Zapraszam Państwa na wycieczkę po Warszawie oczami gości zagranicznych.

Plaże nad Wisłą i lasy łęgowe na Pradze

Mogą mi Państwo nie uwierzyć, ale miałem gości, którzy przyjechali specjalnie z Hongkongu, by zobaczyć plaże nad Wisłą. Z pewnością jest to unikat – kawał dzikiej plaży i zupełnie dzikich przybrzeżnych krzaczorów właściwie w samym centrum miasta. Podczas, gdy chciałem gościom pokazać podstawowe atrakcje turystyczne, muzea etc., ich pierwszym pytaniem było – jak się dostać na plażę? Wydaje się, wszyscy pamiętamy lamenty felietonistów i Varsavianistów na temat tego, że Warszawa jest odsunięta od Wisły, że zarasta zielskiem, że nie ma bulwarów (no, dzisiaj już są i to wspaniałe!). Okazuje się, że to może być atutem miasta i czymś, co czyni je unikalnym.

Co warto zobaczyć w Warszawie – Cytadela

Z kolei jakoś w innym terminie miałem gości, którzy, cytuję “were dying to see Cytadela”. Przyjechali z UK specjalnie po to, by dokładnie spenetrować Cytadelę oraz Twierdzę Modlin. Był to ich główny cel przyjazdu do Polski. Było to czterech studentów bodajże z Cambridge piszących pracę końcową z budowy fortyfikacji rosyjskich w XIX wieku. Niewątpliwie Cytadela Warszawska jest unikatem na skalę Europejską, o czym przecież też warto wiedzieć. Cieszę się, że na terenie cytadeli powstało Muzeum Katyńskie (mocno rekomenduję zobaczenie go! jest przeraźliwie i autentycznie wzruszające). Dalej, jeszcze bardziej się cieszę, że na terenie Cytadeli Warszawskiej powstanie Muzeum Oręża Polskiego i Historii Polski – bardzo go w Warszawie brakuje!

Warszawa Praga

Idźmy dalej. Co warto zobaczyć w Warszawie? Oczywiście, Warszawę prawobrzeżną! Szerze mówiąc nie podzielam aż tak zachwytu turystów, ale mnie wciąż jest to miejsce straszące zaniedbaniem i jakimś takim kompletnym nieporządkiem. Może jednak innych to zachwyca? Tak czy siak, ulica Ząbkowska, ulica Różyckiego są miejscami godnymi zobaczenia. Z obszarów po rewitalizacji, teren SOHO Factory oraz teren po byłej fabryce wódek Koneser również warto zobaczyć. Z kolei zawsze jak w końcu ląduję przy Rondzie Wiatraczna, jestem zszokowany chasoem architektonicznym tego miejsca. Myślę, że miejsce to może być pokazywane studentom architektury na zajęciach pt. jak nie należy projektować placu miejskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego i Polin

Te miejsca są na turystycznym “must see”. Oczywiście, wiem o tym. Ale chciałbym, by spojrzeli Państwo na te miejsca innymi oczami. Z pewnością wszyscy wiemy, że Warszawa była miejscem niewyobrażalnej tragedii. Dotknęła ona wszystkich mieszkańców miasta, Polaków i Żydów, mężczyzn i kobiet, dzieci i starców. Proszę pójść do tych muzeów i pomyśleć o wszystkich osobach, które straciły życie podczas wojny. Dalej, o wszystkich miejscach, których już w Warszawie nie ma, a przecież były! O ludziach, którym nie dane było przeżyć wojny. Następnie spróbujcie sobie wyobrazić bezmiar tej tragedii. Warszawa jest miastem okaleczonym potwornie i widać to do tej pory.

Warszawskie ZOO i willa dyrektora Żabińskiego

Kolejne miejsce z serii nie do końca oczywistych to Warszawskie ZOO. Z pewnością każdy z dziećmi tam się uda pooglądać zwierzęta, ale nie o to mi w tym wpisie chodzi. Jeśli jest coś, co warto zobaczyć w Warszawie, to na pewno będzie to willa Żabińskich, kryjąca w sobie wspaniałą tajemnicę. Jeśli nie znają Państwo tej historii, koniecznie proszę kliknąć tutaj. Willa znajduje się w centralnej części ogrodu, ale łatwo przejść obok niej obojętnie. Niesłusznie! W tym roku byłem z ZOO specjalnie po to, by rzeczoną willę obejrzeć. Oraz zadumać się raz jeszcze nad tragedią oraz nad bohaterstwem Warszawy i Warszawiaków.

Zainteresował Państwa ten wpis? A może zainteresuje Państwa fakt, że w Warszawie można obejrzeć prawdziwe bizantyjskie mozaiki? Proszę o kliknięcie tutaj.

Z kolei jeśli szukają Państwo apartamentu na wynajem krótkoterminowy w Warszawie, proszę o zerknięcie na opinie, zdjęcia i zarezerwowanie swojego apartamentu tutaj.

Co warto zobaczyć w Warszawie

Co warto zobaczyć w Warszawie | Spacer nad Wisłą