Cmentarz Tatarski w Warszawie – orient w środku Europy

Lubię Polskę za jej nieoczywistość i usytuowanie pomiędzy pomiędzy Wschodem i Zachodem. DLaczego? Czy jest to kraj oparty na dziedzictwie antyczno-chrześcijańskim? Ależ Oczywiście. Kraj w dalszym ciągu przepojony kulturą żydowską? Ależ tak! Kraj, w którym możemy zatrzymać się w wioskach tatarskich? Pewnie! A co z Kościołem Prawosławnym? Oczywiście, mamy Kościół Prawosławny, Góra Grabarka jest  jednym ze świętych miejsc Prawosławia, odkrywanie drewnianych cerkiewek na Podkarpaciu jest po prostu magiczne, cerkiew-twierdza w Supraślu budzi podziw do dzisiaj. Z tych więc powodów (i nie tylko z tych!) nie mógłbym mieszkać gdzie indziej, choć oczywiście jest wiele rzeczy, które mnie w kraju denerwują. No ale przecież to jest mój kraj. Dlatego więc dzisiaj pragnę Państwu przybliżyć Cmentarz Tatarski, jedno z bardziej tajemniczych miejsc w stolicy.

Goście naszych apartamentów na wynajem rzadko kiedy udają się na Powązki. Może za wyjątkiem kilkorga dosłownie gości z różnych krajów, pochodzenia żydowskiego, którzy przyjechali do kraju ich przodków. Ci z reguły udają się na Cmentarz Żydowski. Tu dygresja – jest to kolejne absolutnie magiczne miejsce w Warszawie, rekomenduję je każdemu!

Cmentarz Tatarski przy ulicy Powązkowskiej

Dzisiaj chciałbym napisać kilka słów o innym cmentarzu. Na tyłach katolickiego Cmentarza Powązkowskiego, przy ulicy Tatarskiej, znajduje się cmentarz muzułmański. Jadąc od strony Powązkowskiej po prawej stronie widzimy mur, żelazną bramą i charakterystyczny symbol półksiężyca. Muzułmański cmentarz w Warszawie! Ależ tak! Właśnie z powodu tych nieoczywistości tak lubię Polskę i tak lubię Warszawę!

Władze Warszawy podległe Carowi założyły cmentarz w połowie XIX wieku. Na początku chowano na nim głównie żołnierzy rosyjskich stacjonujących w Warszawie a pochodzących np. z Kaukazu i wyznających Islam. Później pojawiły się tam groby Polaków wyznania muzułmańskiego, głównie Polskich Tatarów osiadłych na Litwie a z różnych powodów (rodzinnych, lokalizacyjnych) pochowanych w Warszawie. Musimy przecież pamiętać, że w połowie czy II połowie XIX wieku związki Polski i byłej Litwy (dzisiejsze ziemie białoruskie, ukraińskie etc.) były dużo silniejsze niż obecnie! Całość jest magiczna dlategoteż dzisiaj cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków, a opiekuje się nim Wspólnota Muzułmańska w Warszawie.

Opis cmentarza

Właśnie dlatego odwiedzając groby swoich bliskich na Powązkach zaszedłem tam ostatnio. Sam cmentarz nie jest duży. Pierwszą rzeczą, jaką zauważyłem jest fakt, że po lewej stronie prawie nie ma nagrobków – tam była chowana biedniejsza część ludności muzułmańskiej. Po prawej stronie z kolei nagrobki są, często bardzo reprezentacyjne. Zwraca uwagę szereg grobu rodziny Lebiedź – prawdopodobnie Polskich Tatarów. Zauważyłem też grób generała Aleksandra Jeljaszewicza, odznaczonego krzyżem Virtuti Militari. Warto zobaczyć nagrobek Abduła Halika Usniego. Był on zabójczo wręcz zakochany w aktorce Jadwidze Smosarskiej. Porzucił dla niej narzeczoną, zaś w końcu nieodwzajemnioną miłość zakończył samobójstwem. Podobno aktorka do śmierci odwiedzała grób wzgardzonego adoratora…

Sam cmentarz jest ciekawy również przez to, że jest inny. Nagrobki są w większości dwujęzyczne, napisy są po polsku i arabsku. Dyskretnie jest pilnowany/ochraniany przez Muzułmanów mieszkających w Warszawie. Ludzi tam mało, można bez pośpiechu obejrzeć co ciekawsze nagrobki. Na pewno warto tam zajrzeć!

Jak tam dotrzeć z Nowego Miasta i Muranowa?

Cmentarz Tatarski nie znajduje się zbyt daleko od naszych apartamentów do wynajęcia. Wydaje mi się, że jakotako sprawna osoba może śmiało iść na piechotę z Polin Apartment, przy okazji odwiedzając Cmentarz Żydowski i Rzymskokatolicki. Nasze apartamenty na doby na Nowym Mieście są zlokalizowane nieco dalej – więc najwygodniej można albo dojść pieszo albo dojechać czymkolwiek w okolice ulicy Powązkowskiej. Z pewnością cmentarz wywrze na Państwu niezapomniane wrażenie – nagle znajdziemy się w innym miejscu czasoprzestrzeni – w jakimś kraju Orientu?

Na koniec zachęcamy też od odwiedzenia kolejnych nieoczywistych miejsc. Mogą tam Państwo zobaczyć zachowane mozaiki z Cerkwi Aleksandra Newskiego, zburzonej w 1927 roku. Cały wpis tutaj.

Przeczytaj też o Cmentarzu Tatarskim w Wikipedii.

Cmentarz Tatarski

Cmentarz Tatarski | YesApartments.pl

Pozostaw komentarz