Apartamenty przy Franciszkańskiej w Warszawie

Ulica Franciszkańska jest jedną z najstarszych, historycznych ulic Nowego Miasta. Zapewne swoją nazwę zawdzięcza oczywiście kościołowi Franciszkanów. Klasztorowi poświęciłem jeden z innych wpisów na blogu. Być może też Państwa zainteresuje, historia kościoła i zakonu jest bardzo ciekawa! W chwili obecnej posiadam i wynajmuję trzy apartamenty przy Franciszkańskiej w Warszawie. Ale zanim opowiem o apartamentach na wynajem, pozwolą Państwo, że opowiem słów kilka o bardzo ciekawej historii ulicy.

Historia ulicy Franciszkańskiej

Zacznijmy od początku. W XVII wieku ulica Franciszkańska była typową ulicą narolną Nowego Miasta. Właściwie trudno ją było nazwać ulicą. Była to piaszczysta droga, przy której zaczęto stawiać pierwsze, oczywiście drewniane, budynki. Tam, gdzie dzisiaj jest ulica Koźla, pasły się kozy – stąd nazwa. Nowe Miasto było wtedy prawie całkowicie drewniane, z bardzo nielicznymi budynkami wzniesionymi z cegły i kamienia. Rynek Nowego Miasta ma do dzisiaj nieregularny kształt – to był po prostu plac handlowy w żaden sposób nie wytyczony przez architektów.

Co ciekawe, przez środek ulicy Franciszkańskiej przepływała rzeczka Bełcząca, stąd w środkowej części ulicy był mostek. Dzisiaj po tej rzeczce nie ma śladu, została całkowicie skanalizowana. Jest jednak pamiątka po źródłach tej rzeczki – do dzisiaj mamy w Warszawie ulicę Bagno. Dalej, kolejną ciekawostką jest fakt, że w XVIII wielu przy ulicy Franciszkańskiej były… jatki. Mieszkańcy Warszawy oraz Nowego Miasta przychodzili tu kupować mięso.

W XVIII wieku następuje dalszy rozwój ulicy, pojawia się też pierwszy hotel – Zajazd Litewski. Złoty wiek ulicy przypada na wiek XIX. Wtedy powstały murowane kamienice, a ulica została zamieszkana prawie wyłącznie przez ludność żydowską. Przed wojną ulica Franciszkańska była ważną ulicą dzielnicy żydowskiej, z licznymi sklepami i kramami. Tutaj też (konkretnie – przy ul. Franciszkańskiej 3) znajdowało się biuro Janusza Korczaka.

ulica Franciszkańska w XX wieku

W 1940 roku Niemcy włączyli całą ulicę do Getta Warszawskiego. Ale już rok później, w 1941 roku, getto zmniejszono, jego granica biegła wzdłuż dzisiejszej ulicy Bonifraterskiej. Do dzisiaj pamiątką po tym murze jest ślad w chodniku na wysokości ulicy Franciszkańskiej 1.

Po wojnie ulica została odbudowana dość szybko, już w latach 50-tych. Niestety, nie zdecydowano się na dokładną odbudowę (tak, jak to zrobiono chociażby przy ulicy Freta. Dzisiejsze kamienice przy Franciszkańskiej nie mają wiele wspólnego z tymi przedwojennymi. Na rogu Freta i Franciszkańskiej znajduje się zdjęcie budynku sprzed wojny – warto na zdjęcia te zerknąć. Odjęto jedno piętro oraz liczne balkony. Pozostaje tylko, będą na tej ulicy, zamknąć oczy i wyobrazić sobie tę ulicę kiedyś.

Apartamenty przy ulicy Franciszkańskiej w Warszawie

Apartamenty przy Franciszkańskiej w Warszawie to dobra lokalizacja do zamieszkania. Chyba optymalna dla turystów. Wszędzie jest blisko, zaś sama ulica jest cicha i spokojna. Właściwie trzy nasze apartamenty mają swoją lokalizację przy ulicy Franciszkańskiej. Studio Chopin Warsaw znajduje się w budynku przy ulicy Franciszkańskiej 4. Chopin Apartment Warsaw formalnie znajduje się przy ulicy Koźlej, ale wejście jest od ulicy Franciszkańskiej 1. Wreszcie Studio Warszawa co prawda znajduje się przy ulicy Ciasnej, ale od Franciszkańskiej dzieli ją dosłownie 50 m. Zapraszam do rezerwowania! Na marginesie – przy ulicy Franciszkańskiej znajdują się też inne apartamenty, nie poznałem ich właścicieli. Może kiedyś? Piszę o tym dlatego, że nasze są bardzo często porezerwowane i nie jest prosto w nich zamieszkać, zwłaszcza z dnia na dzień!

Na bardzo ciekawym blogu poświęconym ulicy Franciszkańskiej znalazłem bardzo ciekawe zdjęcia ulicy Franciszkańskiej z 1945 roku. Jak widzicie, z domów na ulicy i z klimatu tamtego miejsca nic nie zostało. Szkoda bardzo…

Apartamenty przy Franciszkańskiej w Warszawie

Studio Chopin Warsaw | Apartamenty przy Franciszkańskiej w Warszawie