Apartamenty do wynajęcia Warszawa Stare Miasto

Jak wszyscy wiemy, powojenna Warszawa była kompletnie zrujnowana.Niemcy systematycznie burzyli dom po domu korzystając z okazji, jaką dał mi Stalin. Znaczne części miasta włączając w to Stare i Nowe Miasto, właściwie nie istniały. Już po upadku Powstania Warszawskiego Niemcy wysadzili w powietrze Zamek Królewski. Później Warszawę odbudowano, później jeszcze kupiłem apartamenty do wynajęcia Warszawa Stare Miasto… Ale po kolei.

Jak odbudować Stare Miasto?

W pierwszych latach powojennych ścierały się różne koncepcje na to, czy i w jaki sposób miasto odbudować. Niewątpliwie można było przecież przenieść stolicę gdzie indziej, np. do Łodzi. Albo zbudować miasto nowe, socjalistyczno-modernistyczne, wg ówczesnych pojęć – idealne. Wreszcie można było odbudować tylko najważniejsze zabytki. Z tej perspektywy odbudowa Starego Miasta wcale nie była taka oczywista. Odbudowa wiązała się z wielkimi kosztami i w każdej sytuacji byłaby co najwyżej rekonstrukcją. Zaś to z kolei było wbrew trendom architektonicznym tamtych czasów. Poza tym Starówka przypominała przecież o I Rzeczpospolitej. W rezultacie nie pomagała w budowaniu nowego socjalistycznego człowieka i nowego państwa!

Prof. Jan Zachwatowicz, Biuro Odbudowy Stolicy

Już w 1945 roku powstało Biuro Odbudowy Stolicy. Pracowali tam najwybitniejsi, wykształceni jeszcze przed wojną, architekci. Jeden z nich, prof. Jan Zachwatowicz, uparł się, by odbudować Stare Miasto. Chwała mu za to!

Co ciekawe, odbudowa absolutnie nie była wierna. Odbudowa była niekonsekwentna i tylko luźno nawiązująca do tego, co było przed wojną. Dzisiejsza Starówka to tak naprawdę impresją na temat tego co było. Albo – próbą udoskonalenia tego, co było. Wszystkie budynki wewnątrz były już projektowane zupełnie nowocześnie. Czy więc Stare Miasto w Warszawie to imitacja? W pewnym sensie – tak. Z drugiej strony, bardzo dbano o wierność elewacji, by były dokładnie taki, jak je osoby żyjące przed wojną pamiętały.

Podam kilka przykładów, Pięknie zobrazowane to jest zresztą w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta – warto tam zajrzeć!

Wielu turystów wynajmujących apartamenty do wynajęcia Warszawa Stare Miasto zachwyca się pięknymi wewnętrznymi podwórkami. Rzeczywiście, są duże, są tam drzewa, ławeczki, kwietniki, można się poczuć jak w innej rzeczywistości. Warto wiedzieć, że przed wojną te podwóreczka były bardzo dokładnie i chaotycznie zabudowane z reguły lichą XIX-wieczną drobną architekturą. Były tam jakieś szopy, pralnie, punkty rzemieślnicze etc. Z pewnością to zresztą czyniło ze Starówki miejsce niebezpieczne – chaotyczna zabudowa była prawdziwym labiryntem. Co za tym idzie, złodzieje znający ten labirynt staromiejski mogli łatwo uciec przed zdobyczą.

Kilka ciekawostek

A czy wiecie, że przed wojną dopiero ropoczęto “oczyszczanie” murów warszawskich? Niewątpliwie wiecie, że Planty w Krakowie są w miejscu dawnych murów miasta. Warszawskie mury miały więcej szczęścia. Służyły często jako jedna ze ścin domów. Innymi słowy, średniowieczne mury były niejako zagrabione przez domy mieszczan warszawskich. Po wojnie łatwiej to było oczyścić (bo i tak było morz gruzów), zaś same mury – miejscami dosztukować. 

A czy wiecie, że były serio rozważane pomysły odbudowy tylko trzech pierzei Rynku Starego Miasto, miał się on otwierać wolną pierzeją na Wisłę? A w miejscu Zamku Królewskiego miano zbudować nieco pomniejszoną wersję PKiN?

Kolejną ciekawostką jest odbudowa Archikatedry Św. Jana. W niczym nie przypomina ona swojego przedwojennego pierwowzoru. Dzisiejsza elewacja nawiązuje do Gotyku Śląskiego, przedwojenna fasada była neogotycka.

Za wszystkimi tymi decyzjami stał prof. Zachwatowicz i jego zespół. Niewątpliwie tylko jego determinacji, skuteczności negocjacyjnej i wrażliwości zawdzięczamy to, że mamy taką Warszawę, jaką mamy.

W 1980 roku Stare Miasto w Warszawie trafiło na listę UNESCO. Co ciekawe, UNESCO doceniło nie architekturę, a udaną rekonstrukcję właśnie. Prof. Jan zachwatowicz dożył tego momentu, trudno mi sobie wyobrazić większe docenienie jego pracy.

Dwie Warszawy. Apartamenty do wynajęcia Stare Miasto pomogą to zrozumieć

Tutaj właśnie dotykamy tego, co staram się mówić moim gościom, także tym zagranicznym. Przecież Warszawy są dwie. Ta, która była i ta, która jest teraz. Właściwie dopiero poznanie obu tych Warszaw może sprawić, że miasto zacznie zachwycać. Dlatego tak ważna jest historia tego miejsca, bez niej nie da się tego miasta zrozumieć. Proszę się przejść na ulicę Okopową – zobaczą Państwo CH Klif – nic szczególnego. Po drugiej stronie jest stary ceglany mur, prawda? Wystarczy przejść na drugą stronę, by znaleźć się w starej, przedwojennej rzeczywistości – na Cmentarzu Żydowskim. Wielu wielkich Polaków i Żydów jest tam pochowanych. Wystarczy wspomnieć o Marku Edelmanie, Władysławie Szpilmanie czy Ludwiku Zamenhoffie. Nieopodal znajdują się cmentarz katolicki i protestancki – każdy wart oddzielnego wpisu!

Niesamowitym miejscem są domy na końcu ulicy Żelaznej. Osoba nieznająca historii zobaczy tam dość w sumie brzydkie przedwojenne czynszowe kamienice. Osoba historię znająca – miejsce zakwaterowania ukraińskich Ustaszy pacyfikujących Getto Warszawskie podczas powstania w 1943 roku. W piwnicach tych budynków w czasie wojny działy się rzeczy straszne.

Takich przykładów jest oczywiście więcej. Niewątpliwie wspaniałą i tragiczną historię ma chociażbym dom przy dzisiejszej Alei Solidarności 4. Wydaje się jednak, że to już temat na zupełnie oddzielny wpis.

Apartamenty do wynajęcia Warszawa Stare Miasto

Wynajmem apartamentów zająłem się właściwie przypadkowo, przyjedźcie to Wam opowiem całą historię przy kawie :). Szukałem alternatywy dla pracy w korporacji. Zrobiłem uczciwy rachunek sumienia, co umiem i czego nie umiem. Wyszło mi, że chyba najlepiej mi idzie rozmowa z ludźmi. Oraz że lubię rozmawiać z ludźmi spoza Polski (mówię po rosyjsku i angielsku). Na koniec, zawsze staram się, by moi goście wywieźli z Polski pozytywne wrażenia. To wszystko razem jakoś złożyło się na decyzję o wynajmie apartamentów na doby. Apartamenty do wynajęcia Warszawa Stare Miasto to przy tym świetna alternatywa dla drogich warszawskich hoteli!

Zachęcam do apartamenty do wynajęcia Warszawa Stare Miasto prowadzone przez nas w ramach naszej małej, rodzinnej firmy YesApartments.pl. Na lato mamy jeszcze kilka dni wolnych! A może planują Państwo przyjazd jesienią? Z całą pewnością tu na pewno mamy jeszcze sporo dni wolnych!

Apartamenty do wynajęcia Warszawa Stare Miasto prowadzone przez naszą małą, rodzinną firmę to gwarancja udanego wypoczynku – naprawdę staramy się wszystkich naszych gości traktować wyjątkowo!

Dlaczego warto?

Nasze mieszkania  na Starym Mieście i Muranowie są świeżo odnowione i dostosowane do potrzeb osób przyjeżdżających na kilka, kilkanaście dni do stolicy. Zapewniamy wszelkie niezbędne wyposażenie. Włącznie z takimi detalami jak 3 rodzaje cukru, kawa, herbata, zestaw igieł do szycia czy czyściki do butów. Wszystkich swoich gości staram się powitać osobiście, wprowadzić ich do mieszkań i pokazać wszystkie udogodnienia. Wydaje mi się, że nasi goście tak indywidualne podejście po prostu doceniają.

Właściwie Stare Miasto jest magiczne także dla mnie, pewnie dlatego kupiłem kilka mieszkań właśnie w tej, a nie innej okolicy.

Podczas, gdy  czekam na gości, często przesiaduję w którejś z kawiarni, obserwuję ludzi. Robię właściwie dokładnie to, co robią turyści odwiedzający Warszawę – za każdym razem sprawia mi to dużą przyjemność!

Apartamenty do wynajęcia Stare Miasto to dla mnie również coś w rodzaju polisy emerytalnej na stare lata. Niewątpliwie wiadomo, na emeryturę z ZUSu nie ma za bardzo co liczyć, apartamenty mogę być świetnym pomysłem na dodatkowy przychód na stare lata. A że goście to doceniają (kliknij tutaj, by zobaczyć) to tym lepij!

Na koniec: zobaczcie, jak Warszawy się bawi – piękny flash Mob zrealizowany na rynku Nowego Miasta, tuż obok naszych apartamentów na wynajem! Kliknijcie tutaj:

Apartamenty do wynajęcia Warszawa Stare Miasto

Apartamenty do wynajęcia Warszawa Stare Miasto | YesApartments.pl

Pozostaw komentarz