Apartamenty do wynajęcia. Niech zachwyci Cię Warszawa i jej Stare Miasto

Jak wszyscy wiemy, powojenna Warszawa była kompletnie zrujnowana.Niemcy systematycznie burzyli dom po domu korzystając z okazji, jaką dał mi Stalin. Znaczne części miasta włączając w to Stare i Nowe Miasto, właściwie nie istniały. Już po upadku Powstania Warszawskiego Niemcy wysadzili w powietrze Zamek Królewski.

Jak odbudować Stare Miasto?

W pierwszych latach powojennych ścierały się różne koncepcje na to, czy i w jaki sposób miasto odbudować. Można było przecież przenieść stolicę gdzie indziej, np. do Łodzi. Albo zbudować miasto nowe, socjalistyczno-modernistyczne, wg ówczesnych pojęć – idealne. Można było odbudować tylko najważniejsze zabytki. Z tej perspektywy odbudowa Starego Miasta wcale nie była taka oczywista. Odbudowa wiązała się z wielkimi kosztami i w każdej sytuacji byłaby co najwyżej rekonstrukcją, a to z kolei było wbrew trendom architektonicznym tamtych czasów. Poza tym Starówka warszawska przypominała przecież o I Rzeczpospolitej, a tu potrzeba była budowania nowego socjalistycznego człowieka i nowego państwa!

Prof. Jan Zachwatowicz, Biuro Odbudowy Stolicy

Już w 1945 roku powstało Biuro Odbudowy Stolicy. Pracowali tam najwybitniejsi, wykształceni jeszcze przed wojną, architekci. Jeden z nich, prof. Jan Zachwatowicz, uparł się, by odbudować Stare Miasto. Chwała mu za to!

Co ciekawe, odbudowa absolutnie nie była wierna. Odbudowa była niekonsekwentna i tylko luźno nawiązująca do tego, co było przed wojną. Dzisiejsza Starówka to tak naprawdę impresja na temat tego co było. Wszystkie budynki wewnątrz były już projektowane zupełnie nowocześnie. Czy więc Stare Miasto w Warszawie to imitacja? W pewnym sensie – tak.

Podam kilka przykładów, Pięknie zobrazowane to jest zresztą w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta – warto tam zajrzeć!

Wielu turystów wynajmujących apartamenty do wynajęcia na Starym Mieście w Warszawie zachwyca się pięknymi wewnętrznymi podwórkami. Rzeczywiście, są duże, są tam drzewa, ławeczki, kwietniki, można się poczuć jak w innej rzeczywistości. Warto wiedzieć, że przed wojną te podwóreczka były bardzo dokładnie i chaotycznie zabudowane z reguł← lichą XIX-wieczną drobną architekturą – były tam jakieś szopy, pralnie, punkty rzemieślnicze etc. To zresztą czyniło ze Starówki miejsce niebezpieczne – chaotyczna zabudowa była prawdziwym labiryntem i złodzieje znający ten labirynt staromiejski mogli łatwo uciec przed zdobyczą.

A czy wiecie, że przed wojną nie było ani murów, ani Barbakanu? To jest pomysł prof. Zachwatowicza na to, by można było odbudować kościoły – mury miały je częściowo chociaż zakrywać przed nowym, socjalistycznym społeczeństwem. Przecież mówimy o odbudowie w czasach szalejącego Stalinizmu!

A czy wiecie, że były serio rozważane pomysły odbudowy tylko trzech pierzei Rynku Starego Miasto, miał się on otwierać wolną pierzeją na Wisłę? A w miejscu Zamku Królewskiego miano zbudować nieco pomniejszoną wersję PKiN?

Kolejną ciekawostką jest odbudowa Archikatedry Św. Jana – w niczym nie przypomina ona swojego przedwojennego pierwowzoru – dzisiejsza elewacja nawiązuje do Gotyku Śląskiego, przedwojenna fasada była neogotycka.

Za wszystkimi tymi decyzjami stał prof. Zachwatowicz i jego zespół i tylko jego determinacji, skuteczności negocjacyjnej i wrażliwości zawdzięczamy to, że mamy taką Warszawę, jaką mamy.

W 1980 roku Stare Miasto w Warszawie trafiło na listę UNESCO. Co ciekawe, UNESCO doceniło nie architekutę, a udaną rekonstrukcję właśnie. Prof. Jan zachwatowicz dożył tego momentu, trudno mi sobie wyobrazić większe docenienie jego pracy.

Dwie Warszawy. Apartamenty do wynajęcia Stare Miasto pomogą to zrozumieć

I tutaj właśnie dotykamy tego, co staram się mówić moim gościom, także tym zagranicznym. Warszawy są dwie. Ta, która była i ta, która jest teraz. I dopiero poznanie obu tych Warszaw może sprawić, że miasto zacznie zachwycać. Dlatego tak ważna jest historia tego miejsca, bez niej nie da się tego miasta zrozumieć. Proszę się przejść na ulicę Okopową – zobaczą Państwo CH Klif – nic szczególnego. Po drugiej stronie będzie stary ceglany mur, prawda? Wystarczy przejść na drugą stronę, by znaleźć się w starej, przedwojennej rzeczywistości – na Cmentarzu Żydowskim. Wielu wielkich Polaków i Żydów jest tam pochowanych, wystarczy wspomnieć o Marku Edelmanie, Władysławie Szpilmanie czy Ludwiku Zamenhoffie. Nieopodal znajdują się cmentarz katolicki i protestancki – każdy wart oddzielnego wpisu!

Niesamowitym miejscem są domy na końcu ulicy Żelaznej. Osoba nieznająca historii zobaczy tam dość w sumie brzydkie przedwojenne czynszowe kamienice. Osoba historię znająca – miejsce zakwaterowania ukraińskich Ustaszy pacyfikujących Getto Warszawskie podczas powstania w 1943 roku. W piwnicach tych budynków w czasie wojny działy się rzeczy straszne.

Takich przykładów jest oczywiście więcej, wspaniałą i tragiczną historię ma chociażbym dom przy dzisiejszej Alei Solidarności 4 – ale to już temat na zupełnie oddzielny wpis.

Wynajem apartamentów Warszawa

Wynajmem apartamentów zająłem się właściwie przypadkowo, przyjedźcie to Wam opowiem całą historię przy kawie :). Szukałem alternatywy dla pracy w korporacji. gdy robiłem uczciwy rachunek sumienia, co umiem i czego nie umiem, to wyszło mi, że chyba najlepiej mi idzie rozmowa z ludźmi. Oraz że lubię rozmawiać z ludźmi spoza Polski (mówię po rosyjsku i angielsku). Na koniec, zawsze staram się, by moi goście wywieźli z Polski pozytywne wrażenia. To wszystko razem jakoś złożyło się na decyzję o wynajmie apartamentów na doby. Jest to przy tym świetna alternatywa dla drogich warszawskich hoteli i nie zawsze oferujących super jakość warszawskich hosteli!

Apartamenty Stare Miasto Warszawa

Zachęcam do wynajęcia apartamenty Warszawa Stare Miasto prowadzone przez nas w ramach naszej małej, rodzinnej firmy YesApartments – na lato mamy jeszcze kilka dni wolnych! A może planują Państwo przyjazd jesienią? Tu na pewno mamy jeszcze sporo dni wolnych!

Apartamenty Warszawa prowadzone przez naszą małą, rodzinną firmę to gwarancja udanego wypoczynku – naprawdę staramy się wszystkich naszych gości traktować wyjątkowo!

Nasze mieszkania na doby na Starym Mieście są świeżo odnowione i dostosowane do potrzeb osób przyjeżdżających na kilka, kilkanaście dni do stolicy. Zapewniamy wszelkie niezbędne wyposażenie, włącznie z takimi detalami jak 3 rodzaje cukru, kawa, herbata, zestaw igieł do szycia czy czyściki do butów. Wszystkich swoich gości staram się powitać osobiście, wprowadzić ich do mieszkań i pokazać wszystkie udogodnienia – wydaje mi się, że nasi goście tak indywidualne podejście po prostu doceniają.

Stare Miasto jest magiczne także dla mnie, pewnie dlatego kupiłem kilka mieszkań właśnie w tej, a nie innej okolicy.

Często czekając na gości przesiaduję w którejś z kawiarni, obserwuję ludzi, robię właściwie dokładnie to, co robią turyści odwiedzający Warszawę – za każdym razem sprawia mi to dużą przyjemność!

Apartamenty do wynajęcia Stare Miasto to dla mnie również coś w rodzaju polisy emerytalnej na stare lata. Wiadomo, na emeryturę z ZUSu nie ma za bardzo co liczyć, apartamenty mogę być świetnym pomysłem na dodatkowy przychód na stare lata.

Na koniec: zobaczcie, jak Warszawy się bawi – piękny flash Mob zrealizowany na rynku Nowego Miasta, tuż obok naszych apartamentów na wynajem! Kliknijcie tutaj:

Pozostaw komentarz