Airbnb Plus – jak to wygląda od kuchni?

Co to jest Airbnb Plus? Airbnb Plus to nowy program Airbnb. Apartamenty oznaczone tym symbolem mają z założenia być ponad przeciętne. Oferować więcej komfortu. Goście nocujący w apartamentach oznaczonych Airbnb Plus powinni czuć się spokojnie wiedząc, że mieszkanie będzie czyste, gospodarz – przyjazny, zaś wyposażenie mieszkania – ponadstandardowe. Tak się składa, że prowadzę mały biznes i wynajmuję cztery mieszkania na doby w Warszawie. Nasze najnowsze mieszkanie, Polin Apartment, zostało wytypowane do programu Airbnb Plus i jakiś czas temu dostaliśmy informację, że zostaliśmy zaakceptowani. Jak to zatem wygląda od kuchni?

Airbnb Plus – pierwsze kroki

Nie ukrywam, że jak po raz pierwszy usłyszałem o nowym pomyśle Airbnb, miałem mieszane uczucia. W Europie Airbnb ma swoją główną siedzibę w Irlandii, w Dublinie. Z tego co wiem, nie ma biur lokalnych. Na rynkach lokalnych Airbnb współpracuje z fotografami. W ramach prezentacji na Airbnb można zamówić sesję fotograficzną. Zdjęcia oczywiście są publikowane tylko na Airbnb, nie można ich wykorzystać gdzie indziej. No ale, jak wiadomo, fotografowie nie są pracownikami Airbnb, zapewne reprezentują też różną wrażliwość estetyczną i różny poziom fachowości. Jak zatem Airbnb uda się rozwiązać problem weryfikacji jakości apartamentu? Jak to bywa w korporacjach, wymyślono system, w tym przypadku bardzo szczegółową aplikację na smartfona 🙂

Wizyta fotografa

Za pośrednictwem Airbnb umówiliśmy się zatem na wizytę nie znanych nam wcześniej fotografów. Spotkanie składało się z dwóch oddzielnych części. Pierwsza część to bardzo skrupulatne odpowiedzi na pytania z ankiety Airbnb Plus. Pytania dotyczyły ilości wieszaków, czujników czadu i dymu, materiału, z jakiego wykonanego s≤ą poduszki, jednym słowem, były bardzo, bardzo szczegółowe. Fotograf musiał też zrobić zdjęcia otoczenia budynku oraz klatki schodowej. Pierwsza część zajęła ok. 2 godzin, później nastąpiła jeszcze sesja fotograficzna.

Fotograf współpracujący z Airbnb wysłał wszystko do działu zajmującego się Airbnb Plus. Dosłownie po 4-5 dniach otrzymałem instrukcję, co należy poprawić. W moim przypadku musiałem zainstalować czujnik dymu i czadu, zamontować dodatkowe haczyki na ubrania w sypialni, położyć nowe dywaniki, dokupić fotel, koce na okres zimowy. Jednym słowem, troszkę tego było. Ciekawa historia była z czujnikiem czadu. Tak się bowiem składa, że w Polin Apartment (podobnie jak we wszystkich moich mieszkaniach) nie ma ani kuchenki gazowej, ani pieca – nie ma więc źródła potencjalnego czadu. Otrzymałem śliczną korporacyjną odpowiedź, że czujnik czadu ma być – i już. Znając korporacje od środka wiedziałem, że pewnie ktoś tam w Excelu ma czujnik czasu i musi go uwzględnić, wzruszyłem więc ramionami i czujnik czasu kupiłem. Koszt całej inwestycji, jakiej musiałem dokonać to ok. 1500-1800 zł brutto. Oczywiście w przypadku innych apartamentów ten wynik może być zupełnie różny.

Komunikacja z zespołem Airbnb Plus

Nie ukrywam, że ze sposobu komunikacji nie jestem zadowolony. Jak to w korporacjach bywa, utworzona narzędzie, wszystkie moje komentarze nie mogą przekraczać 200 znaków, czyli raptem kilku zdań. Nie ukrywam, że trochę mnie to wkurzało. Podam przykład. Pracownik Airbnb Plus sugerował różne zmiany w apartamencie bazując tylko na zdjęciach. Z oczywistych względów nie był nigdy w mieszkaniu, nie widział, jak to wygląda przestrzennie, jakie są odległości etc. Stąd na przykład miałem długą i jeszcze nie zakończoną dyskusję nt. postawienia wysokiego kwiatu gdzieś w rogu mieszkania. Ogólnie jestem fanem kwiatów i także uważam, że ocieplają one wnętrze. W Polin Apartment są dwa kwiaty stające w doniczkach na parapecie. Chyba jest im tam w miarę dobrze, gdyż puściły nowe pędy. Natomiast, niestety, literalnie nie ma miejsca na kwiat na podłodze! Jedyne miejsce, jakie się do tego nadaje, jest zajęte przez kaloryfer, obok zaś stoi szafka TV i kwiat zwyczajnie by przeszkadzał.

Spróbujcie to teraz wytłumaczyć biurokracie z Irlandii czy może z USA, siedzącemu przy biurku i oglądającego wyłącznie zdjęcia za pomocą 200 słów… Moim zdaniem jest to niewykonalne.

Kolejną, dość śmieszną rzeczą, jaka mi się przytrafiła, to dwoistość komunikacji. Jeden z członków zespołu Airbnb Plus zaakceptował naszą ofertę. Wysłał nawet zwrot poniesionej inwestycji (Airbnb deklarowało pewną sumę, gdy uda się zrobić wszelkie poprawki przez bodajże 26 listopada 2018 roku). Inny zespół, niestety, o tym nie wiedział i cały czas prosił o jakieś zmiany, mimo, iż otrzymałem już pisemne potwierdzenie…

Jakie są dalsze kroki?

W mailu potwierdzającym zaakceptowania Polin Apartment do Airbnb Plus otrzymałem informację, że teraz muszę na kilka tygodni uzbroić się w cierpliwość. Później oferta Polin Apartment, jako oferta spełniająca kryteria Airbnb Plus, ma być znacznie mocniej promowana na stornach Airbnb. Dla mnie korzyścią będzie więc większe obłożenie obiektu. Goście natomiast będą mieli pewność, że nie trafią do ciemnej nory dobrze wyglądającej tylko na zdjęciach.

Spodobał Ci się ten wpis? Zapraszamy do przejrzenia opinii o naszych pozostałych apartamentach! Kliknij tutaj.

Jeśli natomiast wybierasz się po raz pierwszy do Warszawy i nie wiesz jeszcze, co chcesz zobaczyć – zerknij na TripAdvisor – są tam naprawdę bardzo ciekawe i mało oczywiste miejsca, o których istnieniu pewnie nawet nie myśleliście.

Airbnb Plus - Polin Apartment

Airbnb Plus – Polin Apartment | YesApartments.pl

Polin Apartment | Airbnb Plus

Polin Apartment | Airbnb Plus | YesAparmtents.pl

 

 

 

 

 

Pozostaw komentarz